Ma van a reformáció napja
A legtöbb protestáns gyülekezet október 31-én ünnepi istentisztelettel emlékezik a reformáció kezdetére. 1517-ben ugyanis ezen a napon függesztette ki Luther Márton a wittenbergi vártemplom ajtajára a bűnbocsátó levelek árusításával kapcsolatos 95 tételét.
Luther Márton 1517. október 31-én Wittenbergben levelet írt feletteseinek, melyben hangot adott búcsúcédula-ellenességének, a levélhez csatolta 95 pontból álló tételsorát is. Luther nem először hangoztatta ellenérzését a búcsúcédulákkal (a búcsúcédula a gyónást helyettesítette és a lelki üdvösség megvásárlását jelentette) kapcsolatban, prédikációiban gyakran helytelenítette árusításukat. Szilárdan hitt abban, hogy mindenkinek egész életében Isten kegyelmében alázatosan bízva kell élnie. Luther arra számított, hogy egy vitát indít el az egyházon belül, amelynek hatására visszavonják a búcsúcédulák árusítását. Bár a reformokat sokáig az egységes egyház keretein belül szerette volna elérni, végül nem így történt. Maga sem sejthette, hogy 491 évvel ezelőtti tette véget vet a katolicizmus középkori európai uralmának.
A reformációt eleinte különböző dátumokkal kapcsolatban ünnepelték: Luther születésnapján, halála napján, az Ágostai hitvallás hivatalos felolvasásának napján. 1667-ben, a 95 tétel kiszögezésének 150. évfordulóján a II. János György szász választófejedelem által vezetett szászországi evangélikus egyházi főtanács elrendelte, hogy ezt a napot, amelyet a vallásjavítás kezdőpontjának lehet tekinteni, megünnepeljék. Ettől az időtől fogva lassanként más evangélikus egyházakban is szokásba jött október 31-nek, vagy a rá következő vasárnapnak a megünneplése.
Magyarországon is nagy hagyománya van a nap megünneplésének. 1939 óta pedig október végén rendezik meg az Országos Protestáns Napok ünnepségsorozatát a legnagyobb protestáns egyházak.