Élt egy hónapot!
A történet még a nyár elején kezdődött. Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzata lakossági kezdeményezésre – mivel ennek már hagyománya van a Hunyadiváros városrészben - a város központjában levő parkba az urbánus környezetben élő madarakról és a madárvédelemről szóló hat darab információs tábla kihelyezéséhez járult hozzá (anyagilag is).
Az ötletet támogatta pénzzel és munkával a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság is.
Így Lisztes János elkészítette a táblák szövegét, Zalatnai Pál grafikusművész pedig kivitelezője volt a tábláknak.
Október 9-én egy kecskeméti urbanisztikai konferencián fel is avatták a táblákat, melyek a Katona József Színház mögötti parkban egy sétány mellett lettek elhelyezve. Igazán nem hivalkodóak, nem zavarják a járókelőket.
A nemzeti park munkatársai, akik a táblákat elhelyezték, elég szkeptikusak voltak. Sajnos már többször tapasztalhatták, hogy a lakott területektől messze levő tanösvényeik tábláit is megrongálják időnként.
Örömmel ünnepelték a táblák első hetes születésnapját, mert még egyben voltak. Három hét után, már arról beszéltek, hogy pozitív csalódást okoztak az itt élők, mert a táblák még mindig sértetlenek.
Sajnos az egy hónapos születésnapjukat már nem érhették meg. Egy táblapárt tartószerkezetével együtt kifordítottak a földből, az egyik táblát – valószínű, hogy a többinél sokkal szebb lehetett -, el is tüntettek. A második pár tábla akác oszlopai erősebbnek bizonyultak! Ugyan sikerült azt is megrongálni, de még a helyén billeg.
A nemzeti park munkatársai úgy döntöttek, hogy nem állítják helyre a táblákat. Erre nincs pénzük! Hátha akad egy közeli iskola, néhány jóérzésű ember, aki velük együtt háborog a rongálók ellen.
Gilly Zsolt
KNPI