„Ez a szolgálat személyes találkozásokra épülő evangelizáció…”
A Szentatya Bíró Lászlót, a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye segéd-püspökét, a Központi Szeminárium rektorát Magyarország katonai ordináriusává nevezte ki. A sokakat megdöbbentő hírt november 20-án hozták nyilvánosságra. Bíró László püspökurat sokan ismerték és szerették Kecskeméten és a környéken is. Harmad-, negyed állásban a megyeszékhely lelki vezetője is volt. Szerencsére a család-pasztoráció területén még a \"civilek\" is találkozhatnak megnyerő személyiségével, papi karizmáival.
– Hogyan fogadta a katonai ordináriusi kinevezést? - kérdezte a főpapot a MK riportere.
– Éppen lelkigyakorlaton voltam a Püspöki Konferencia tagjaival, amikor kihirdették a kinevezésemet. A lelkigyakorlat vezetője Szent János apostol példáját állította elénk, aki meglátta a gyermek Jézust, és meglátta benne a megtestesült Igét; nézte az üres sírt és meglátta a Feltámadottat; majd idős korában Patmosz szigetén nézte a csillagos eget és meglátta a Mennyei Jeruzsálemet. Ezzel a pozitív szemlélettel tekintek az új szolgálatomra.
Most hogy közelebbről ismerkedem ezzel az új feladatkörrel, úgy látom, hogy nagyon hasonlít az ősegyház állapotához. Ez a szolgálat személyes találkozásokra épülő evangelizáció. Magában hordozza a jövő evangelizációját, amely a személyes kapcsolatok és az ezekre épülő közösség kialakítását jelenti. Az egyház értékhordozó és közösségalakító, nevelési és oktatási tapasztalatokkal rendelkező közösség. A feladat ebben a szolgálatban is ezeknek az értékeknek a meglátása és megláttatása az emberekkel.
– Mennyire sikerült megismerkednie a Tábori Püspökségnek, illetve az ordinariátushoz tartozó papoknak a munkájával? Mi a feladata ma egy tábori lelkésznek? Erről elég keveset tud a közvélemény.
– A tábori lelkészi szolgálatról valóban kevés információ kerül a nyilvánosság elé. Most, hogy ismerkedem ezzel az új feladattal, látom, hogy a paptestvérek – akik nem mindig egyházbarát környezetben dolgoznak – igen szép munkát végeznek. Minden emberben van egy alapvető vágyódás Isten után. A tábori lelkészség feladata, hogy felismertesse az emberekkel Istent, és elvezesse hozzá azokat is, akik eddig nem ismerték őt. A paptestvérek munkájának is köszönhető, hogy sok keresztelés, házasságkötés és házasságrendezés történik épp a katonai ordinariátus segítségével. Fontos feladata a katonai lelkészségnek a misszióban lévő katonák lelkigondozása, segítése, hiszen azt a tényt, hogy ők hosszabb időre elszakadnak családjuktól, lelkileg nem könnyű feldolgozni. Ilyenkor még sokkal erősebb a vágy a szeretet és a megértés után. A misszióban dolgozó paptársak beszámolnak arról, hogy sokan megtérnek ezekben a helyzetekben. Szeretém, ha mindez folytatódna és tovább erősödne.
– A tábori püspöki szolgálat mellett továbbra is az MKPK családpasztorációért felelős püspöke marad?
– Igen, a nuncius úrral és a bíboros úrral is abban állapodtunk meg, hogy a családpasztorációs szolgálatot továbbra is ellátom, hiszen ennek a szolgálatnak a tapasztalatait a katonai szolgálatban is hasznosítani tudom.
– Mikor veszi át hivatalosan is a tábori püspökséget?
– A feladat hivatalos átvétele, a jogi beiktatás 2009. január elsején lesz, az ünnepélyes egyházi beiktatásra a tervek szerint január 15-én kerül sor a Szent István-bazilikában.