Kiárusítják a Rudolf laktanyát?
Valamikor a rendszerváltás táján vetődött fel a Kecskeméti Közép-Európai Egyetem létrehozásának gondolata. A nemes ügy méltán hozta lázba a lokálpatriótákat, hiszen olyan közismert politikusok is támogatásukról biztosították a kecskeméti szervezőket, mint az akkori köztársasági elnök, Göncz Árpád, s a befolyásos 56-os politikus, Mécs Imre. A cél az volt, hogy a nemzeti kultúrák kölcsönös megismerését, megbecsülését, a tudományokat és a művészeteket szolgáló, az Universitas eszméjét követő közös műhely legyen ez az egyetem, különböző nemzetbeli oktatókkal és hallgatókkal.
Létre is hozták a Közép-Európa Nemzetközi Egyetem Alapítványt, amely – a 43/1990. th. számú határozat alapján – adományként megkapta a várostól a Rudolf laktanya 11,5 hektáros területét a nemes célok megvalósítására. Azóta eltelt 18 év, de a nemzetközi egyetemnek se híre, se hamva. Helyette McDonald’s és burkoló ház épült e frekventált területre, sőt a legújabb információk szerint, az alapítvány kuratóriuma, az ingyen kapott Rudolf laktanya felét átadja szupermarket építésére.
Ezen a híren megdöbbentek a város vagyonát, arculatát féltő civilek is. Olyannyira, hogy a Kecskeméti Városszépítő Egyesület levelet írt dr. Zombor Gábor polgármesternek, aki jelenleg az egyetemi alapítvány kuratóriumának is elnöke. Íme a levél lényege:
„Nemrégiben tudomásunkra jutott, hogy az ön által vezetett Közép-Európai Nemzetközi Egyetem Alapítvány kezelésében lévő terület felét bevásárlóközpont céljára kívánják hasznosítani. Civil szervezetünk tárgyalta ezt az információt, és az alábbi kérdésekkel fordulunk önhöz: Valóban bevásárlóközpont létesül a Közép-Európai Nemzetközi Egyetemnek szánt területen? Igaz, hogy a területi tervtanácson már be is nyújtották az engedélyezéshez szükséges terveket? Ön, mint polgármester, egyet ért azzal, hogy a város frekventált területén lévő, oktatási célra szánt, állami tulajdonú terület különböző, az alapítvány céljai között nem szereplő célokra felaprózódjon?”
Utal továbbá az egyesület levele arra, hogy a kulturális örökség megóvását, a műemlékek, valamint hozzátartozó környezetük – és az itt lévő fák - fokozott védelmét veszélyeztetve látják, ha ez a terület különböző hasznosító szervezetek kezébe kerül. Ráadásul egy új szupermarket megvalósítása olyan környezetterhelést róna a környékre (az átáramló autók, kamionok miatt), ami elviselhetetlenné tenné a városrész polgárainak életét.
A Kecskeméti Városszépítő Egyesület fent idézett levelét július 15-én postázták. Válasz a mai napig nem érkezett rá. Az Alföldi Civil Napló valamennyi városvédő szervezet nevében kéri az illetékeseket: Öntsenek végre tiszta vizet a pohárba! Ha az alapítvány nem arra a célra hasznosítja ezt a területet, amire kapta, adja vissza a városnak! A Rudolf laktanya ugyanis, a miénk, kecskemétieké!