Szociális segély helyett közmunka
Az Országgyűlés tovább szigorítja a szociális és foglalkoztatási törvények módosítását indítványozó törvényjavaslatot. A kormány úgy számol, hogy jövőre 50 milliárd forint jut közfoglalkoztatásra, ez az összeg nagyjából a fele annak, amely rendszeres szociális segélyre fordítható - mondta Gyurcsány Ferenc keddi sajtótájékoztatóján.
Jövőre szűkíteni szeretnék a rendszeres szociális segélyre jogosultak nagyjából 200 ezer fős körét, méghozzá úgy, hogy közfoglalkoztatási munkalehetőséget nyújtanak a rászorulóknak.
Ha a javaslatot megszavazzák, ezentúl csak az 55 év feletti, illetve az egészség károsult, munkaképtelen személyek kaphatnak rendszeres szociális segélyt, míg a gyereküket egyedül nevelő szülők csak akkor, ha a 14 év alatti gyermekük a településen nem részesül megfelelő ellátásban, vagyis ha nem járhat óvodába, vagy napközibe.
Ez alól egyetlen kiskaput az önkormányzat ettől eltérő helyi rendelete jelenthet, amihez azonban csak 80 százalékos állami támogatás jár.
Akik nem részesülhetnek segélyben, azoknak rendelkezésre állási támogatást, vagy közfoglalkoztatást, és ehhez járó munkabért fizetnek, mely nem lehet alacsonyabb a minimálbér összegénél (jelenleg 69 ezer forintnál).
Az önkormányzatoknak ezentúl április 15-éig közfoglalkoztatási tervet kell készíteniük, amelyben a jogosultak képzés szerinti összetételét, a közfoglalkoztatási feladatok megjelölését, és ütemezését, valamint az ehhez szükséges létszámot, forrásokat kell megjelölniük. A szociális államtitkár elmondta, hogy a szükséges adminisztratív feladatok ellátására 3000 főnek státust fognak adni az önkormányzatoknál, méghozzá a tartósan munkanélküli, de megfelelő végzettséggel rendelkezők köréből.
Azok a 35 év alattiak, akik nem rendelkeznek alapfokú iskolai végzettséggel, képzésre kell járniuk, mely idejére rendelkezésre állási támogatást kapnak, amely a mindenkori öregségi nyugdíjminimum 80 százaléka lesz, ezt fogják megkapni azok is, akiknek az önkormányzat nem tud közmunkahelyet biztosítani.