IZSÁK TÖRTÉNELME KÖNYVEKBEN
Két kiváló egyéniség által írt könyv került bemutatásra tegnap Katona József Könyvtár kis termében a Porta Egyesület szervezésében. Az egyik Mihala Ferenc: Bűntelenül Büntetve a másik Tetézi Lajos: Az Izsáki Katolikus egyházközség és a Szent Mihály- templom története.
A két író bár más más korosztályba tartoznak azonban közös bennük, hogy mindketten izsáki születésűek és mindketten az izsáki emberek történetéről írtak más más szemszögből.
Mihala Ferenc nyugalmazott gépészmérnök címzetes docens, címzetes főiskolai tanár.
1925-október 22-én született Izsákon Elemi iskoláit is itt végezte későbbiekben a Kecskeméti Református gimnáziumban tanult és itt érettségizett. Budapesten gépészmérnöknek tanult. Okleveles gépészmérnöki diplomája mellé korróziós szakmérnöki, valamint hegesztő szakmérnöki diplomát is szerzett.
Mihala Ferenc 1956 idején, a Miskolci egyetemen tanított, már adjunktusként. Az Egyetemi tanár, 1956-os történelmi események egyik résztvevője volt. Az egyetem egyetlen oktatója volt, akit arra kértek a diákok, tartson velük a forradalomban. A tanáremberre később törvénytelenül, gyorsított eljárásban kértek halálos ítéletet. A szerző így vall erről az időszakról: A szerencséjének vagy a gondviselésnek volt köszönhető hogy a bíróság két ülnöke is a DIMÁVAG munkásai voltak, akik Őt jól ismerték és nem voltak hajlandók aláírni az eléjük tett halálos ítéletet. Azt követően börtönbe került ahonnan 1963-ban szabadult, majd az iparban helyezkedett el. Abban az időben már csak ketten voltak politikai elítéltek, a rendszerváltozás után rehabilitálták. 1976-1999-ig 12 rangos kitüntetésben részesült. 1990 március 15-én Eötvös Lóránd díjat kapott, ami a gépészmérnököknek járó legnagyobb hazai kitüntetés. 2006 október 22-én Nagy Imre érdemrendet vehetett át ötödmagával a köztársasági elnöktől.
2004-ben a kettős állampolgárságról szóló népszavazást követően mintegy 20 társával együtt, szervezték és fogalmazták meg a „Gyűlölet és Harag nélkül”kiáltványt.
Mihala Ferenc a 56-os eseményeket dolgozta fel könyvében dokumentumok segítségével. Írásában nem egyszer megjelennek azok a dokumentumok melyekben a módszeres fizikai megfélemlítés mellett nagy szerepet kap a lelki terror, mint ezen időszak jellemző aspiránsa.
A könyvet mindenkinek ajánlani tudja, akit érdekel a kendőzetlen valóság a forradalomról és azt követő megtorlásról.
Tetézi Lajos 1950- ben született Izsákon. Általános iskolai tanulmányait is itt végezte. Később a kecskeméti Piarista gimnáziumban érettségizett, majd a debreceni tanítóképző főiskolán szerzett diplomát, s elvégezte az ELTE bölcsészkar népművelő szakát. Kezdetben művelődési ház igazgatója, majd 1991 -től az Izsáki Hírek, 1993 –tól az Izsáki Televízió főszerkesztője. Több cikluson keresztül tanácstag és képviselő. Kilenc éve, hogy megkapta az Izsákért Emlékérmet. 2008-ban a Sárfehér napok ünnepén kapta meg többedmagával az Izsák díszpolgára kitüntető címet.
Tetézi Lajos könyvében az izsáki katolikus egyházközség és a Szent Mihály templom történetével foglalkozik. Több száz évet fog át ez a munka hol kevesebb, hol több információt adva a különböző korszakokról. Az archív képeket is tartalmazó könyvben szemléletesen szól egy - egy meghatározó eseményről mely nagyban befolyásolta az izsáki történelem folyását.