A Rudolf laktanya darázsfészke
Jó nagy darázsfészekbe nyúlhatott az Alföldi Civil Napló, amikor legutóbbi lapszámában a kecskeméti Rudolf laktanya kiárusítását feszegette. Nem értve, hogy a Közép-Európai Nemzetközi Egyetem Alapítványának 18 éve ingyen odaadott, 11.5 hektáros területet, miért adogathatják el más célokra. Az köztudott, hogy az alapítvány semmiféle egyetem létrehozására nem volt képes eddig, ezen a gyönyörű belvárosi ingatlanon. Ugyanakkor az a hír terjeng, hogy a Rudolf laktanya egy részét átjátsszák a multiknak, egy újabb szupermarket építésére. A köztulajdon ily módon való kiárusításáról azonban, csak nagyon szűk kör tudott, semmiféle nyilvános fórumot nem adtak a terveknek, jobban bízva a hallgatásban és a ködösítésben. Egészen addig, amíg az Alföldi Civil Napló nem szólította fel a civil szervezetek nevében az illetékeseket, hogy öntsenek már végre tiszta vizet a pohárba.
Na, ezzel felbolydult a darázsfészek. Gyorsan összehívták a városrendezési bizottságot, Zombor Gábor polgármester pedig – aki a KENE Alapítvány elnöke is –, gyorsan aláírt egy megállapodást Kopek Gáborral, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem rektorával, hogy az oktatási intézmény a jövőben kialakít egy kutatási-fejlesztési célokat szolgáló inkubátorházat a Rudolf laktanya területén. Minden gyorsan ment, mint a futás, ha felbolydul egy darázsfészek. Még sebtiben egy sajtótájékoztatót is rittyentettek, amire csak az Alföldi Civil Naplót „felejtették el” meghívni.
Lényeg a lényeg: A Rudolf laktanya körüli hallgatás végre megszűnt, de nem úgy a ködösítés. Ez az alapítvány ugyanis, arra a célra kapta meg ingyen ezt a belvárosi területet, hogy a nemzeti kultúrák kölcsönös megismerését, megbecsülését, a tudományokat és a művészeteket szolgáló, az Universitas eszméjét követő közös műhely legyen ez az itt létesülő egyetem, különböző nemzetbeli oktatókkal és hallgatókkal. Ebbe a gondolatkörbe, még úgy ahogy beleszuszakolható – persze erősen plasztikázva – a művészeti egyetem inkubátorháza. De mit keres majd (a sok-sok pénzen kívül) ezen a területen egy bevásárlóközpont? – Erre az a válasz érkezett, hogy majd a beruházó Consol-Trade Kft. a laktanya területének feléért, a műemlék jelleget megtartva, felújítaná az épületeket. Milyen színvonalon és mikor? Milyen részletes, mindenre kiterjedő garanciák vannak – vagy lesznek - erre? S egy környezetidegen szupermarkettel mit kezdenek, ha már működik (lásd Malom Center), az ígéretek viszont, csak ígéretek maradnak?
- A ködösítésnek riasztóbb példája az a nyilatkozat, amit polgármesterünk a helyi napilapnak adott nemrég – mondja Király József, a Kecskeméti Városszépítő Egyesület elnöke. - Idézem: „A felújítási tervet azóta már az Országos Tervtanács is elbírálta, (az épület műemlék jellege miatt ugyanis ez kötelező), és példaértékűnek találta. Ott volt Ráday Mihály is, aki osztotta ezt a véleményt…” Nos, ez egyszerűen nem igaz. Én ugyanis felhívtam Ráday urat, és sikerült megszereznünk az Országos Tervtanács állásfoglalását is. Ez ellentmondásosnak tartja a bevásárlóközpontokat jellemző temérdek gépkocsi felszíni elhelyezését, felhívja a figyelmet a zöldfelület, a ligetes jelleg megtartására, az Izsáki út mentén már elkezdődött kisvállalkozói célú beépítés sávjában a tervezett épületek közötti átláthatóságra, a túlzónak tervezett reklámfelületekre… Elveti a lapostetőket, más anyaghasználatú nyeregtetős, a meglévő épületekhez hangulatában is alkalmazkodóbb megoldást javasolva. De íme az állasfoglalás egy-két pontja szó szerint: „A csarnok árufeltöltése, gazdasági útvonala zavarja a volt legénységi épületek későbbi megfelelő hasznosítását… A lovarda jövőbeni hasznosítását a tervtanács a csarnoktere egységes látványának megőrzésével, lehetőleg a város számára közcélú funkcióra (például korcsoly-, görkorcsolya, tenisz stb.) javasolja. Ugyanakkor a lovarda terének ilyen hasznosításához kiszolgáló terekre is szükség lesz, a bemutatott terv ezt nem biztosítja, a tereket felhasználja…”
A Kecskeméti Városszépítő Egyesület építész végzettségű elnökének szavaiból kitűnik, hogy az Országos Tervtanács állásfoglalása tele van kifogásokkal. És nem érti, hogy ennek ellenére a polgármester miért nyilatkozta mégis azt, hogy példaértékűnek tartotta ez a testület a terveiket. – Mi sem értjük.
Annál inkább megértjük Vörös Tibornak, a KISOSZ helyi vezetőjének az aggodalmát, miszerint egy újabb szupermarket létesítésével teljesen lehetetlen helyzetbe hozzák a belváros kiskereskedőit. És minden józaneszű polgár is azt kérdezi – persze, ha anyagilag nem érdekelt ebben a furcsa bizniszben -, hogy a Szil-Coop, az új Tesco és az Auchan szomszédságába, minek egy újabb bevásárlóközpont? Csak azért, hogy még elviselhetetlenebb legyen a közlekedés ezen az iszonyatosan leterhelt útszakaszon? Nem az lenne a normálisabb megoldás, ha ezt a gyönyörű – Lechner Ödön és Pártos Gyula tervei alapján épült -, de egy tehetetlen alapítvány által romosodni hagyott laktanya, oktatási célra nem tervezett területeit, inkább egészségfejlesztő és sportlétesítmények létrehozására hasznosítanák? – Ennek a kérdésnek – mint a többi megválaszolatlan kifogásnak is - a válaszát kedves olvasóinkra bízzuk…