Zarándoklat Pálosszentkútra
Csodálatos délelőttöt töltött Pálosszentkúton az elmúlt pénteken a kecskeméti Porta Egyesület Szalézi Szent Ferenc Baráti Köre. A csoport tagjai az országos ismertségű zarándokhelyre látogattak el, ahol többek között Remete Szent Pál mai követőinek életével ismerkedtek. A szentkúti kolostorban jelenleg négy pálos szerzetes és egy novícius él. Vezetőjük, P. Bátor Botond perjel örömmel és jó szívvel fogadta a népes küldöttséget, melynek képviseletében Farkas P. József, a Porta Egyesület alapítója nyújtotta át az atyáknak a civil szervezet ajándékait, köztük a Porta Kiadó több kötetét.
A látogatók között ott volt Szász András, Szalézi Szent Ferenc-díjas újságíró, fotós is, aki Pálosszentkút illetve Petőfiszállás történelméről tartott tartalmas előadást. Szólt arról a ma is élő legendáról, mely szerint 1791-ben egy, a környéken legeltető juhász különös fényt látott, melyben megjelent előtte a Szűzanya áldást osztó alakja.
A csodának hamar híre ment, és mind több zarándok érkezett a helyszínre, főleg miután kiderült, hogy azon a helyen, ahol a Szűzanya megjelent, egy gyógyító vizű forrás tört fel. A pálos szerzetesek az 1940-es évek elején települtek ide, miután felépítették a mai kolostor ősét. 1950-ben Magyarországon betiltották, feloszlatták a szerzetesrendeket. Majdnem négy évtized után, 1991-ben Marosi Izidor, az akkori váci püspök kérte fel a pálosokat arra, hogy telepedjenek vissza Szentkútra. P. Bátor Botond perjel beszélt többek között arról a Pálosszentkútról elvitt, Mária-ábrázolásokat bemutató gyűjteményről, amelynek jelentős része mára visszakerült a kolostor szomszédságában álló, egykori iskolaépületbe.
A szerzetesek tervei között szerepel, hogy itt egy múzeumot alakítsanak ki, illetve tovább bővítsék azt. Botond atya arra is felhívta a figyelmet, hogy az embereknek mennyire a szívéhez nőtt ez a búcsújáró hely. A pünkösdi búcsúra évről-évre mintegy 15 ezren látogatnak el, összesen pedig majdnem 30 ezer hívő keresi fel egy-egy esztendőben a szentkúti szerzeteseket. A pálos testvérek természetesen nem remeteként töltik mindennapjaikat: aktívan részt vesznek Petőfiszállás hitéletében is, naponta tartanak szentmisét a település templomában. A beszélgetést követően a szerzetesek megmutatták a csoportnak Szentkút nevezetességeit, és megszentelték azokat a gyertyákat, amelyeket a Szalézi Szent Ferenc Baráti Kör tagjai vittek magukkal. A társaság lélekben gazdagodva, feledhetetlen élményekkel távozott a zarándokhelyről.