Kivégzik az öreg fákat a Kaszap utcában
Hajdanában lehetett olyan történeteket hallani, hogy a szegény családokban az öregeket, amikor már majdnem magatehetetlenek voltak egy testes főzet mákgubóteával elküldték a hegyekbe, hogy ha már dolgozni nem tud, ne pusztítsa potyára a család kenyerét. Azt nem tudom, hogy ez miről jutott eszembe, de az biztos, hogy a kecskeméti belváros fáit erősen úgy tűnik, hogy ki akarják vágni, hiszen felszámozták őket.
Lombkorona tekintetében mintegy másfél hektár fát számoztak fel a napokban Kecskemét belvárosában. A Műkerti sétány fáit már szép csendben kinyírta a hivatal, most a Kaszap utca és a Gyenes tér fái következnek? Csak az a bibi, hogy amíg a Műkerti sétányon még van egy talpalatnyi föld, ahol a fáknak van esélyük megnőni, a Kaszap utcán semmi esélye az új ültetésnek, mert mint láttuk a hat éves csemete eltűnt Pestalits úr „Döbrögi ölelésében”.
Pestalits András bejelentésére látogattunk el a piacról a Ceglédi útig vezető utcába, ahol már Király József a Városszépítő Egyesület elnöke fogadott és közösen számoltak be a végtére is egyszerű fabiznisznek tűnő folyamatról, majd ellátogattunk a Gyenes térre is, ahol szintén felszámozott fákra találtunk.
Pestalits András családjával hat éve költözött Kecskemétre, miután hosszas nézelődést követően rátaláltak a Kaszap utcára mindjárt beleszerettek a fasorba, a miliőbe. Ráadásul külön hatással volt rájuk, hogy az utcát Kaszap nevű táltosról nevezték el, miután talán a mai vasútparkban talált kút szolgálta a vizet a környéken, amit Kaszap táltos fedezett fel. Mint elmondta konkrét okuk a költözésre az volt, hogy a biatorbágyi házukat kinőtték, ezért tényleg teljesen mindegy lett volna, hogy hová költöznek, de ők pont a fák miatt jöttek ide és most félnek attól, hogy kivágják a felszámozott fákat.
Pestalits úr elmondta még, hogy érdekesek a kecskemétiek, mert aláírásgyűjtés is volt, ugyanis az egyik szomszéd új esőcsatornát épített és a fák levelei azt rendre eltömítették. Majd felbuzdulva bosszúján vélhetően rávette a többieket, akiknek szintúgy néha eltömíti a falevél a lefolyót, hogy vágassák ki a fákat. Pestalits úr elmondta, hogy felajánlja a felvetőnek, hogy évente inkább kitakarítja a lefolyóját, csak ne vágassa ki a fákat!
Király József a kecskeméti Városszépítő Egyesület elnöke, aki a Rákóczi út kapcsán amúgy favédelemből már „diplomázott”, a Hírösindex-nek elmondta, hogy:
– Ez az utca is, mint a többi régi utcánk a Nagykőrösi út, a Rákóczi út, a főtér fái, a Gyenes tér, a Czollner tér fái mind egy időben települtek. Ezek a fák az építészeti arculat kialakításával összhangban kerültek elültetésre és látható, hogy még ezt a benzingőzös klímát is bírják. Én azt gondolom, hogy ezeket a fákat is, mint magunkat is életünk során gyógyítjuk - kezeljük, azonosan gyógyítani és kezelni kell, de nem elsősorban fűrésszel.
Ezért érdeklődtem a hivatalban a főkertész asszonynál, hogy mi történik a Kaszap utcán és állítólag a Gyenes téren, de mint elmondta halott ugyan az ügyről, de egy kolléganője foglalkozik vele. Én nem akarom megbántani a főkertész asszonyt, de furcsának tarom, hogy ha egy-másfél hektárnyi fát kivágnak a belvárosban, akkor miért nem tud érdemben tájékoztatást adni. Mint megtudtam, talán a Hírösgazda Kft és egy kolléganő a hivatalban, aki eldönti, hogy melyik fát kell kivágni és melyiket nem.
(Hírösindex)