Új kötet születik a Porta könyvek műhelyében
A jubileumi ferences év kapcsán hamarosan megjelenik a Porta könyvek sorozatának legújabb kötete dr. Szabó Attila tollából, Élet Kecskeméten a 18-20. században a ferencesek feljegyzései nyomán címmel. A könyvről rövid ismertetőnket (szinopszist) itt olvashatják először az érdeklődők.
Kecskeméten az 1644-ben megtelepedett ferencesek által vezetett háztörténet (historia domus) értékes feljegyzéseket őrzött meg nemcsak a szerzetesek életéről, hanem a városnak – a krónikaíró által az utókor számára megörökítendőnek ítélt eseményeiről is. A naplószerűen vezetett háztörténetben a hitélet szervezésén túl például a bíróválasztásokat, háborús eseményeket, jeles személyek látogatásait, nagyobb építkezéseket és tűzeseteket, rendkívüli időjárási jelenségeket stb. is rögzítették. A helytörténet szempontjából a mindennapi élet történéseinek a feljegyzése különösen az újságok kora előtti időszakban számít kitüntetett jelentőségűnek. A tervezett kiadvány alapvetően az 1992-ben és 2004-ben (bővítve) megjelent Helytörténeti részletek a Kecskeméti Ferences rendház háztörténetéből című kiadványokra támaszkodik. A tematikusan kiemelt háztörténeti részeket más levéltári anyagból és a kecskeméti vonatkozású helytörténeti szakirodalomból felkutatott adatokkal egészítettünk ki, a lelőhelyek megjelölésével.
Ezek alapján szép csokor érdekes történet, életkép eleveníthető fel a 17. századtól a 19. századig. A háztörténet magyarra fordított szövegét jegyzetekkel és más forrásokból merített példákkal, leírásokkal vetjük össze. A leggazdagabb kiegészítő forrásanyag Kecskemét Város Levéltárának dokumentumaiban lelhetők fel, de a korabeli helyi sajtó és más szakirodalom is bőségesen kínál használható adatokat. Illusztrációként a szöveghez kapcsolódó térképeket és fényképeket csatoltunk.
A tematikai csoportosítással a következő fejezetekből áll a tervezett kiadvány:
1. A Ferences Szerzet megtelepedése Kecskeméten
A fejezet az 1644 – 1711 közötti háborús időszak viszontagságait (az atyákat többször elhurcolták, megverték idegen fegyveresek), valamint a kolostor és a templom építésének, bővítésének legfontosabb eseményeit eleveníti fel.
2. Élet a kolostorban, a szerzetesek gazdálkodása
A szerzetesek sokrétű, munkájába, a kolostori mindennapi életük érdekességeibe, az alamizsnagyűjtés, a saját gazdálkodásuk (pl. szőlőtermelés, rétgazdálkodás) legfontosabb elemeibe nyerünk betekintést.
3. A városi szervezet és az egyházak
1848-ig a bíró- és a többi tisztség választását évenként ejtették meg - szigorúan ügyelve a vallási béke megőrzésére – egyik évben a katolikus, másik évben a református részről választva főbírót, ugyanakkor a másodbírót mindig a másik felekezet részéről választották. A főbenjáró bűnök kivételével a városi magisztrátus teljhatalmú hatóság volt a városban.
4. Nevezetes bűnügyek
A háztörténetíró atyák beszámoltak a legnagyobb visszhangot kiváltó bűntényekről a városban. Az itt leírt bejegyzéseket összehasonlítottuk a városi levéltár – erre vonatkozó – iratainak adataival.
5. Régi nagy tüzek Kecskeméten
Kitüntetett szerepet játszottak a 18-19. századi kecskemétiek életében a rendszeresen megjelenő tüzek, tűzvészek. Néhány nagy tűzvész (1794, 1795, 1819) szinte az egész várost elpusztította, ezekről részletes leírások maradtak fenn.
6. Jeles személyek látogatásai, szórakozás, ünneplések
Több esetben szerepel a háztörténetben magas egyházi és világi méltóság érkezésének és itt tartózkodásának a leírása a városban. A nép számára ez mindig különleges ünnepélyszámba ment. A közösségi szórakozás része volt.
7. Idegen és magyar katonák a városban
Általában az itt állomásozó idegen ajkú katonákkal inkább konfliktusa volt a városi népnek, mintsem békés együttélése. Bezzeg a magyar „felkelő urak itt létébe” inkább a túlzott szórakozástól kellett óvni a lakosokat! Mindezekre több példát közöl a kiadvány.
8. Rendkívüli időjárási események és más természeti csapások, balesetek
Ebben a fejezetben szó esik a 18-19. századi nagy hidegek, forróságok, aszályok, bőséges csapadékos időszakok, az ezekhez kapcsolódó közlekedési feltételek, valamint a földrengések, balesetek leírásairól.