Értéktartó ingóságok
A közvélemény szerint a forint további romlása miatt elindult egy visszafordítatlan folyamat, mely a gazdaság teljes bedőlését fogja okozni. Tegnapelőtt ugrásszerűen emelkedett a pénzváltók forgalma, hiszen a rémisztő hírek hallatán nagyon sokan vásárolnának valutát nagyobb tételben, még úgyis, hogy tudják, nem ez a legjobb befektetés. A mai napon ugyan reggel emelkedett az árfolyam, mégis sokan látják úgy, hogy érdemes megválni a forinttól, és értéktartó ingóságba vagy ingatlanba vagy valutába helyezni a pénzt.
Az egyik ilyen értéktartó ingóságnak a bútort tartják, mely árban könnyebben elérhető, mint mondjuk az ingatlan. Akinek tehát nincs annyi megtakarítása, hogy ingatlant vegyen, az befektetheti a pénzét bútorba. Na nem az olcsó fajtába, hanem olyanba, ami 100 év múlva is értékes lesz. Az egyik legnagyobb kecskeméti bútorbolt vezetője egyetért ezzel az állítással, és példaként hozza fel azokat a századelős darabokat, amiknek az ára már akkoriban is borsos volt, az évek során azonban az értékük nem hogy romlott, hanem egyre magasabb lett. Ettől függetlenül arról panaszkodik, hogy az áru csak halmozódik, és már annak is örülnek, ha 30%-os kedvezmény mellett néhány 100 ezer forintért vásárolnak az emberek. „Akinek kispénze van, az vegyen aranyat. Akinek ennél több van, de nem tud ingatlant venni, az vegyen bútort”-ezt tanácsolta nekünk arra kérdésünkre, hogy mi a véleménye a forint helyzetéről.
„Minél ritkább, annál értékesebb”- mondják az „ócskások” is, akik néhány ritka darabbal is rendelkeznek a piacon. Ők többnyire az internetes árveréseken kínálják ezeket a portékákat, de találkoztam már 100 évesnél is idősebb székekkel a bazárban, amik értéke messze meghaladja az akkori vételáruk értékét.
Ám a bútor, mint értéktartó ingóság nem népszerű, hiszen egy használati tárgyat ilyen célból kevesen választanak. „Megsérülhet, vigyázni kell rá, a kutya vagy a gyerek tönkreteszi, inkább veszek több kisebb olcsóbb bútort, mint egy drágát...”-ezek a kifogások hangzottak el leggyakrabban az emberek szájából. Emiatt kedvelt célpont a kecskemétiek számára a pesti IKEA, bár az itt kapható bútorok éppen a használati funkciónak felelnek meg, és nem az értéktartósságukról, vagy egyediségükről híresültek el. Mi is ellátogattunk, hogy saját szemünkkel győződjünk meg a hírekről, miszerint a kongó kecskeméti bútoráruházakkal ellentétben a pesti áruházak zsúfolásig megtelnek hétvégén. Megtelt parkolók, hosszú fizetősorok, hömpölygő tömeg fogadott minket, és igencsak furakodni kellett, hogy utat törjünk magunknak.
Ebből arra következtethetünk, hogy még mindig az alacsony ár az első számú döntési szempont, és nem az, hogy mibe fektetjük a pénzünket. Valószínű emiatt lehet az, hogy a kecskeméti bútorboltok forgalma sokkal kisebb, hiszen nem tudják sem kínálatban, sem árakban felvenni a versenyt a nagyokkal. Pedig sokszor ami az olcsóbb, hosszútávon az lesz a drágább.