Magyarországon 2020-ra épülhet új atomerőmű
Ha az Országgyűlés tavasszal megadja az elvi hozzájárulást új atomerőmű építésének előkészítéséhez, akkor utána hat év kell a beruházás előkészítésére, és további 5-6 év a megvalósításra. Így legkorábban a 2020-as évek elején kezdheti meg az áramtermelést az új atomerőmű.
Molnár Csaba, közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter a szombaton tartott sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a kormány a parlament elé terjesztette az erről szóló határozati javaslatot. A beruházás a blokk típusától és a kapacitás méretétől függ. A számítások szerint ezer megawatt kiépítése mintegy 2,5-3 milliárd euróba kerül.
A korábbi tájékoztatás szerint a paksi telephely műszaki, környezetvédelmi és biztonsági szempontból is alkalmas legalább két, egyenként ezer megawatt kapacitású új blokk elhelyezésére. Pakson jelenleg négy, egyenként 500 megawatt kapacitású blokk üzemel. A szakértők többször is elmondták, hogy - bár még vannak kisebb méretű blokkok is - a gazdaságos méret 1.000 megawattnál kezdődik. A szóba jöhető lehetőségek közül a szakemberek a nagy hatásfokkal üzemelő és szabályozható harmadik generációs reaktorok beszerzését valószínűsítik.
A Paksi Atomerőmű Zrt. tulajdonosa, a Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) február közepén tájékoztatott arról, hogy az atomerőmű bővítését megalapozó szakértői munkálatok már két éve folynak. Az MVM akkor azt is közölte, hogy megkezdődött a műszaki, a gazdasági, a kereskedelmi, a jogi és a társadalmi szempontok elemzése is.
Ha 2.000 megawatt atomerőművi kapacitás valósul meg a 2020-as évek elejére, az csak részben fedezi azt a mintegy 7.000 megawatt új kapacitás-szükségletet, amit az alacsony hatásfokú erőművek bezárása miatt kell létrehozni Magyarországon.
A berendezések piaca koncentrált, és jelenleg a kereslet jellemzi. A világon néhány cég gyárt nukleáris berendezéseket. Az orosz mellett mindössze három nagy szereplő van, miután az Areva a Mithusbishi Heavy Industries-val szövetkezett, a General Electric a Hitachival, a Westinghouse pedig a Toshiba leányvállalata lett.
A szakemberek többször felhívták a figyelmet arra, hogy növekszik a nukleáris erőművek iránti kereslet. Manapság mintegy 35 olyan országban foglalkoznak komolyan atomerőmű építési tervekkel, ahol eddig ilyen nem volt. A világgazdasági válság azoknak kedvezhet, akik most kezdtek új atomerőmű létesítésbe: a csökkenő alapanyagárak miatt valamivel olcsóbb a beszerzés.
A nukleáris energia 2030-ig a duplájára nőhet a világon, 2050-re pedig - optimista változat szerint - az áramtermelésben a jelenlegi 16 százalékról 22 százalékra nő az aránya az energiatermelésben. Magyarországon 2008-ban a Paksi Atomerőmű adta az ország áramfogyasztásának 37,2 százalékát. Az erőműtársaság a négy blokk üzembehelyezése óta a legtöbb, 14.818 gigawattóra villamos energiát állította elő tavaly.