Bartolomaiosz konstantinápolyi ökumenikus pátriárka üzenete a Környezetvédelmi Világnapra
1972 júniusában Stockholmban ülésező Környezetvédelmi Világkonferencia javaslatára az ENSZ június 5-ét nyilvánította a környezetvédelem világnapjává. E nap alkalmából a konstantinápolyi pátriárka felhívással fordul a világhoz, hogy éberségre ösztönözze a természet védelmezése érdekében.
Ma mindenkinek kötelessége felismerni, hogy a környezetvédelmi megfontolások nem egy szűk kör romantikus ideáljait képviselik. Az ökológiai válság és a klímaváltozás nagy fenyegetést jelentenek az élet minden formája számára a Földön. Közvetlen összefüggés áll fenn a környezet védelme és a gazdasági, valamint a társadalmi élet kifejeződési formái között – állapítja meg Bartolomaiosz konstantinápolyi ökumenikus pátriárka a június 5-i világnapra írt üzenetében.
A Teremtő Isten az emberiségre bízta a világot azzal a paranccsal, hogy szolgálja és óvja meg azt. E küldetés is kiemeli az éghajlatváltozás ellenőrzésére irányuló globális erőfeszítés fontosságát. Az élet minden területére be kell vezetni az ökológiai dimenziót. A pátriárka rávilágít, hogy a környezeti kérdések a harmadik évezred elején új intenzitást nyertek.
A természeti környezet része a teremtésnek és ezáltal szent; lerombolása így szentségtörés, bűnös cselekedet, a Teremtő művének megvetése. A természet erőforrásainak használata irracionális visszaéléssé alakult át, amely gyakran a teljes pusztuláshoz vezet, és múlt korok nagy civilizációinak összeomlását is eredményezte – írja az ökumenikus egyházi méltóság.
Egyéni és közösségi szinten egyaránt minden embernek kötelessége a teremtett világ védelmezése – hangsúlyozza Bartolomaiosz pátriárka. Az országok politikai vezetőségének felelőssége, hogy megvizsgálják a helyzetet, és megtegyék a szükséges lépéseket; intézkedéseket, szabályokat vezessenek be, amelyek meggyőzik a közösséget arról, hogy mit kell tenni. Minden személy hozzájárulása fontos, nemcsak egyéni vagy családi szinten, hanem aktív állampolgárként is – idézi a pátriárka üzenetét a Vatikáni Rádió.
* * *
U Thant egykori ENSZ-főtitkár 1969-ben felhívást fogalmazott meg a veszélybe került földi élet megmentése érdekében. Felismerve a sürgős megoldáskeresés szükségességét, az ENSZ 1972 júniusában környezetvédelmi világkonferenciát hívott össze Stockholmban. Határozatuk alapján június 5-ét a környezetvédelem világnapjává nyilvánították. E nap célja, hogy felébressze az emberekben a felelősségtudatot: mindenkit rávezessen arra, hogy tennie kell valamit természetes, épített, társadalmi és belső környezete megóvásáért.