Akár ötmillióba is kerülhet, ha nem kaszáljuk le a parlagfüvet!
Június 30-ig kell elvégezniük a földtulajdonosoknak a parlagfűmenetsítést. Aki elmulasztja, az jóval szigorúbb szankciókra számíthat a tavalyinál. A büntetés mértéke akár ötmillió forintig is terjedhet, nem fizetés esetén súlyos kamatokkal kell számolni. Ez vonatkozik azokra, akik nem kaszáltatják le a parlagfüvet telkükről, és azokra is, aki olyan növényvédő szert használnak, amellyel veszélyeztetik mások egészségét. A hatályos jogszabályok értelmében már a virágbimbó kialakulását is meg kell előzni e hónap végéig, ezzel akadályozhatják meg, hogy a hazánkban élő mintegy 2 millió parlagfűallergiás élete ne változzon pokollá a nyár végére.
A parlagfű elleni védekezés fő szempontja, hogy a virágzás, pollenképződés előtt kerüljön sor a teljes kiirtásra, és az oldalhajtások képződésének megakadályozására.
Ez háromféle módon történhet:
Kézi gyomlálással, mely során teljes egészében eltávolítjuk a növényt. Ezt a technológiát nagyon alacsony területteljesítménnyel lehet alkalmazni, viszont nagy jelentősége van és lesz továbbra is, különösen játszóterek, homokozók, parkok, szórvány előfordulásos parlagfű élőhelyek mentesítésénél, ahol a kémiai védekezés mellőzendő, illetve célszerűtlen. A virágzás elkezdődésekor már nem érdemes ezzel a módszerrel védekezni, mert különösen gyerekeknél - a nagy mennyiségű pollennel történő érintkezés kiválthatja az esetleg addig rejtett túlérzékenységüket.
Kaszálás - különösen egyszeri alkalommal - alapjában véve nem jelenti a parlagfű kiirtását, mert a növény az alacsonyan elhelyezkedõ oldalrügyeiből 3-4 oldalhajtást nevel, és ugyanolyan intenzitással virágzik néhány hét múlva. Általában 3 kaszálás biztosít megfelelő eredményt. A háromszori kaszálás költsége viszont nagyon magas. Az egyszeri kaszálás a virágzást közvetlenül megelőző időszakban a leghatékonyabb.
Kémiai védekezés
Jelen helyzetben tudomásul kell venni, hogy a parlagfű irtása gazdaságosan gyomirtó szerek felhasználása nélkül NEM KÉPZELHETŐ EL. Nyilvánvaló, hogy vegyszeres gyomirtás előtt alapos környezettanulmányt kell folytatni. Ilyen kezelést nem szabad alkalmazni különösen frekventált helyeken, játszótereken, ahol a gyermekek vegyszerekkel történő találkozása elkerülhetetlen!