Válság - ahogy a vállalkozók látják a helyzetet
Vajon hogy áll a válság ma? Kit hogyan érint? Olvashatunk gazdasági elemzéseket, és meghallgathatjuk a híradót, esetleg a szomszéd nénit, de mi van azokkal, akiknek a válság nem csak pénzügyi válságot, hanem egy felépített élet válságát is jelenti? A vállalkozó attól vállalkozó, hogy meg meri kockáztatni azt, amit mások talán nem. Pénzt és energiát fektet távoli célokba, melyek vagy megvalósulnak, vagy nem. Hitelt vesz fel, beforgatja, és várja, hogy megtérüljön a befektetés. Az ilyen emberek nagyon rajtavesztenek, ha rosszkor éri őket utol a gazdaság mélyrepülése. Izsáki vállalkozókat kérdeztünk arról, hogy lesz e még számukra rosszabb, van e kiút, hogyan látják a jövőt.
(A kép CSAK illusztráció!)
Dr. Irsai Márta Izsákon él, és dolgozik férjével, a gyógyszeriparban. Cégükkel külföldi haszonállatgyógyszer forgalmazó nagykereskedést képviselnek. Elmondásuk szerint az agrárium területén hatalmas a visszaesés, ott a legrosszabb a helyzet. Azok nem válnak meg az állataiktól, akiknek banki tartozásaik vannak, és a takarmány és a gyógyszer is ugyanúgy kell a jószágnak. De, ha csak az egyikre jut pénz, akkor az nem a gyógyszer lesz. Még a birkatartók vannak a legjobb helyzetben, mert nekik kell a legkevésbé gyógyszerekre költeni. Mivel nagykereskedésről van szó, nagyon sokat kell várni az átutalásokra, kifizetésekre. Mivel külföldi céget képviselnek, azért a forint-euró árfolyam is nehezíti a vállalkozás helyzetét. Egy hónapban akár 18 millió forintnyi árfolyamveszteséget is kénytelenek elkönyvelni.
Van állatpatikájuk is, ami kiskereskedés lévén azonnali pénzforrást jelent, ám ott is nagy visszaesés tapasztalható. Az emberek elsősorban a kedvtelésből tartott állatoknak vásárolnak gyógyszert, de ezen a területen sem annyit, mint korábban. Dr. Irsai Márta szerint ez még nem a mélypont, és sajnos egy gyűrűző, elhúzódó folyamatról van szó.
Beke József építési vállalkozó szintén Izsákon él. Helyben vállal munkákat, családi házakkal foglalkozik. Nem építenek társasházakat, mert az építőiparban oly jellemző körbetartozásokat nem tudja felvállalni.
Kérdésemre elmondta, hogy a cég teljesen leállt, nincs megrendelésük. Máskor az évnek ezen szakában már javában égett a munka a kezük alatt, most azonban az alkalmazottak létszámát a felére kellett csökkenteni, és csak felújításokra érkezik megrendelés. Valószínűleg mert sokan megválnának az ingatlanjuktól. A vállalkozó nem lát esélyt a javulásra, mivel a tél rohamosan közeledik, ami pedig már önmagában is holtszezon. Ahogy szomorúan mondja: \"Most csak a túlélés számít, és ezzel mindenki így van ma\". Erre törekedve igyekszenek fenntartani a cégüket.