Nem csak parlagfű miatt indulhat hatósági eljárás
Idén eddig 164 magánterület tulajdonost szólítottak fel gyommentesítésre Kecskemét belterületén. Parlagfű miatt még nem indult eljárás az önkormányzatnál , annál több viszont a szintén súlyos allergiát okozó pázsitfüvek, libatopfélék burjánzása kapcsán.
- A tavaly szeptember elsején hatályba lépett élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló törvény jogszabályi változást hozott a gyommentesítés kapcsán- mondta el dr. Bodóczky Judit, a kecskeméti önkormányzat igazgatási osztályának vezetője.
- A jegyző hatásköre a belterületi magántulajdonban lévő ingatlanokra terjed ki. Amennyiben az parlagfűvel vagy egyéb, emberi egészségre ártalmas gyommal fertőzött. A jegyző helyszíni szemlét tarthat és közérdekű védekezést, azaz gyommentesítést rendelhet el. A birság kiszabása a tavalyi jogszabályváltozást követően már nem a jegyző feladata.
- Ez akkor melyik hivatal hatásköre?
- A birság kiszabása jelenleg a Bács-Kiskun Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Növény- és Talajvédelmi Igazgatáshoz tartozik. A birság egyébként a fertőzött terület nagyságától függően 15 ezer Ft-tól 5 millió Ft-ig terjedhet.
- Mi a helyzet Kecskemét belterületén, hány bejelentés érkezett parlagfűvel borított magántelkekről?
- Parlagfűvel kapcsolatban eddig még nem indult eljárás az idén. Ezek inkább augusztusra-szeptemberre szoktak esni. Ennél a növénynél június 30. a védekezési határidő, eddig kell megakadályozni a virágzását. A szintén súlyosan allergén pázsitfüvek vagy libatopfélék miatt már 127 ügyünk volt eddig, ami 164 tulajdonost és közel 250ezer m2 érint. Ezeknél a gyomnövényeknél viszont nincs határidő, bármikor felszólíthatjuk a tulajdonost az allergén növények irtására. Egyéb gyomok esetén, ha a tulajdonos a felhívás ellenére nem végzi el a gyomirtás, akkor a jegyző szabálysértési eljárást indíthat ellene.