Megyénk összefogása a Vajdasággal
Bányai Gábor a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnöke és Egeresi Sándor, a Vajdasági Autonóm Tartomány képviselőházának elnöke, valamint Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke együtt fogalmazták meg kérésüket Bajnai Gordonhoz. A megyeházán néhány héttel ezelőtt írták alá azt a levelet, melyben kérték a miniszterelnököt, hogy tegye meg a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy a Bács- Kiskun megyei és a Vajdaságban élő polgárok élhessenek azokkal a pályázati lehetőségekkel, melyek segítségével összességében 21 millió euro állna rendelkezésre a külkapcsolatok fejlesztéséhez.
Az írásbeli megkeresésnek az a legfőbb oka, hogy Vajdaság és Bács-Kiskun jelenleg nem fér hozzá az IPA-programban biztosított forrásokhoz. Az IPA Európai Uniós forrás, amit csak határokon átívelő közös programokra lehet fordítani. A sajtótájékoztatón Bányai Gábor azzal indokolta a levél megírását, hogy a szlovén-magyar, a horvát-magyar és a szlovák-magyar IPA-pályázatait már korábban kiírta a magyar kormány, el is kezdődtek a közös beruházások, ám a déli határrészeken, a szerb-magyar IPA-együttműködésre, megmagyarázhatatlan okok miatt, eddig nem került sor. Utasítási joga pedig csak a kormányfőnek van a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) felé. - Mi azt kérjük a miniszterelnöktől, vegye kézbe ezt az ügyet, hogy megnyílhasson a közös pályázás lehetősége, hiszen ez célirányos forrás, nem is lehet másra felhasználni, és bűn lenne kihagyni ezt a nem mindennapi lehetőséget, hagyni, hogy elússzon az uniós támogatás - mondta Bányai Gábor. Egeresi Sándor leszögezte: nagyon fontosnak tartja, hogy a kormány adja meg annak lehetőségét, hogy Európai Uniós forrásokat felhasználva együtt dolgozhassunk olyan ügyekért, amelyek mindkét ország polgárainak előnyére válnak.
Amennyiben a szerb-magyar IPA-program zöld utat kap az NFÜ-től, 2013-ig 5,5 milliárd forintnak megfelelő beruházás kezdődhet Bács-Kiskun, Csongrád és a Vajdaság részvételével. Mind a magyar, mind a szerb régió számára több szempontból jelent kitörési lehetőséget a területi együttműködés, úgy az infrastruktúra fejlesztés, mint a kutatásfejlesztési programok tekintetében, illetve az oktatás és a kultúra területén.
A Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium méltatta válaszra a levelet, melyben a levél írója arra hivatkozik, hogy a szerb kormányzat financiális háttere nehézségek elé állítja a szerb pályázókat. Ugyanakkor azt állítják, hogy a Magyarország-Szerbia IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program időbeli megvalósítása, más IPA határmenti programokhoz hasonló ütemben zajlik. Másutt azonban már a projektmegvalósítás szakaszában járnak, tehát Bács-Békés-Csongrád megye és a Vajdaság lemaradása nem vitás.