Önkéntesek adnak végtisztességet
A Porta Egyesület tagjai hétfőn ismét szociális temetésen vettek részt, hogy végső útjára kísérjék jobb sorsra érdemes embertársukat. A Petőfi Népe munkatársai is részt vettek a búcsúztatáson és érdeklődtek ezen nemes cselekedetek miértjéről munkatársainktól.
Tavaly félszáz elhunytat temettetett el közpénzen a kecskeméti önkormányzat a Városgazdasági Kft.-vel. Az idei évben eddig harminckét úgynevezett köztemetés volt a városi köztemetőben.
Délelőtt kilenc óra, a ravatalon díszurna, előtte fejfa névvel, felirattal: élt 71 évet. Önkéntesek búcsúztatják verssel, imával az elhunytat, akit életében nem ismertek, sorsáról sem tudnak semmit. Az önkormányzat fizeti a hamvasztást, a sírhelyet, a temető a ravatalozást díszurnát.
– Mindenkinek jár a tisztességes végső búcsú, azért vagyunk itt, hogy ennek eleget tegyünk – mondja Molnár Zoltán Wojtyla Barátság Központ képviseletében. – Ilyen esetekben a Porta Egyesület készítteti a fejfát. Velük együtt a Ferences Imaközösség kecskeméti csoportjának önkéntesei vesznek részt a temetéseken, összesen nyolcan-tízen.
Az imaközösség vezetője, Mikus Sándorné gyakran vállalja az önkéntességet. Bár rendszerint nem ismeri az elhunytat, megdöbbenti, hogy családtagok, hozzátartozók jelenléte nélkül temetik el, ráadásul nem csak időseket.
– Legutóbb egy újszülött kisfiút kísértünk, érte imádkoztunk. Nehéz volt. Mint valamennyi halottért, reggel szentmisét tartottak emlékére a Barátok templomában. A közös sírhelynél felállított ravatalnál a katolikus liturgia szerint búcsúztattuk, gyertyát gyújtottunk, szenteltvízzel hintettük hamvait – meséli Mikus Sándorné.
– Köztemetésre jogosultakat régen Kecskeméten is koporsóban temették, ma már mindig urnában, a költségekről az önkormányzat gondoskodik – tájékoztat Herczeg Anikó, a Városgazdasági Kft. temetkezési részlegének vezetője. – A hamvasztás ugyanis olcsóbb. – A közköltségen történő temetés esetén a eltemetésre köteles személyt a temetés helyéről, idejéről levélben értesítik, így a hozzátartozóknak lehetőségük van a végső búcsúra. Rendkívüli halálesetnél hatósági eljárás indul a körülmények kivizsgálására. Ez esetben a rendőrség engedélye nélkül nem lehet szociális temetést végezni. Ha kórházban történt az elhalálozás, és a halott vizsgálati bizonyítvány kézhezvételét követő nyolcadik napon nem gondoskodnak a temetésről, akkor a vizsgálatot végző orvos a halotti bizonyítvány példányát továbbítja az önkormányzathoz és megindul az eljárás. Mindig az illetékes önkormányzat adja ki a temetési engedélyt, hoz határozatot a közköltségen történő temetésről – mondta el a részlegvezető.
– Indokolt esetben a haláleset helye szerint illetékes települési önkormányzat polgármestere gondoskodik a közköltségen történő eltemettetésről – tudtuk meg Mészárosné Juhász Saroltától, a kecskeméti önkormányzat szociálpolitikai csoportjának vezetőjétől. – Ennek legolcsóbb költsége jelenleg 54600 forint. Ezt az összeget azonban ráterheljük az elhunyt hagyatékára – már ha van ilyen. Ha van hozzátartozó és szociális helyzeténél fogva képes a temetés költségének a viselésére, akkor az önkormányzat kötelezheti a térítésre, akár a végrehajtást is alkalmazva. A gyakorlat azonban az, hogy a családnak valóban nincs pénze. Az esetek alig egy százalékánál fordul elő, hogy fizetőképes a hozzátartozó, tehát elvileg behajtható a temetési költség.