Bács-Kiskun Megyei Príma Díj 2009 - A kecskeméti jelöltek
A VOSZ Bács-Kiskun Megyei Szervezete 2005-ben díjat alapított a művészet, tudomány, oktatás és sport kimagasló megyei képviselői számára, hogy anyagi és erkölcsi elismerésben részesüljenek a szűkebb régiónkban élő és dolgozó kiválóságok. A magánfelajánlásokból származó, háromszor egymillió forintos Megyei Príma Díjat és az egymillió forintos közönségdíjat a megye vállalkozói hagyományteremtő szándékkal hozták létre, és évről évre nagy érdeklődés mellett adják át. Idén is több neves kecskeméti jelöltje van a Megyei Príma Díjnak, a tovább után kiderül, hogy kik is ők.
Magyar színház- és filmművészet kategória
Pál Attila színművész, Kecskemét
Több mint húsz éve vezető színésze a kecskeméti Katona József Színház társulatának. Sok nagysikerű operettben lépett fel mint táncos-komikus, az utóbbi időben pedig egyre több prózai szerepet is játszik. Minden műfajban - legyen az operett, színmű, bűnügyi társasjáték vagy gyermek előadás -, teljes művészi alázattal adja tehetségét. Kecskeméten és Bács-Kiskun megye számos településén jól ismeri és szereti őt a közönség, hiszen a színházon kívül gyakran lép fel különböző rendezvényeken, esteken. Szívesen vállal fellépést, szervezési feladatokat jótékonysági rendezvényeken is. Fontosabb szerepei: Furcsa pár (Jesus Costazuela), Holdvilág és utasa (Pataki Zoltán), A padlás (Barrabás, B., Révész), Hajmeresztő (Edward Lawrence, régiségkereskedő), Alkésztisz (Apollón), Úri muri (Gosztonyi Bandi), Bob herceg (Lord Lancaster, gárdakapitány), Háry János (Ebelasztin báró), Romeó és Júlia (Páris , ifjú gróf, a herceg rokona), A cirkuszhercegnő (Wladimir nagyherceg, Orfeusz az alvilágban (Orfeusz), A fösvény (Jakab).
Magyar tudomány
Dr. Gyovai Viola okl.biológus, az MTA kandidátusa, Kecskemét
Huszonöt évig dolgozott kutató-fejlesztő biológusként, hét szabadalmi bejelentés kidolgozásában vett részt. 2003-ban, családi vállalkozásként kezdte meg natúr-kozmetikumai gyártását és forgalmazását. A BIOLA Naturkozmetikai Kft. nevet viselő cég egyedi recepttúráinak köszönhetően meghódította az egész világot. Termékei jelen vannak az EU piacán, az USA-ban és Ázsiában egyaránt. A ValDeal Zrt. projektversenyén Innovációs Díjat nyertek. Szemkörnyék ápoló termékeiket Ázsiában natúr kozmetikai díjjal, míg paradicsomos termékcsaládjukat „Best of the Best” kitüntetéssel ismerték el az Amerikai Egyesült Államokban. Elhivatott az egészség megőrzésének támogatásában, és arra törekszik, hogy termékei előállításához nagyrészt hazai termesztésű, ellenőrzött növényi és bio alapanyagokat használjon. A megyénkben termő biogyümölcsök, zöldségek és gyógynövények felhasználásával egyre több tudományos fejlesztést visznek véghez, emellett hipoallergén termékek innovációját valósítják meg. Fejlesztéseikkel elősegítik a bio-gazdálkodás fejlődését, illetve a talaj termőképességének megőrzését támogató ökológiai gazdálkodás elterjedését.
Magyar oktatás és köznevelés
Szabó Gábor tanár, református elnök-lelkész, Kecskemét
A Budapesti Teológiai Akadémián szerzett református lelkészi diplomát. Fő működési területei a himnológia, az irodalom, a közös éneklés, kántorképzés, egyáltalán: a tanítás. 1977 óta Bács-Kiskunságban tevékenykedik. Előbb Kiskunhalason volt lelkész-kántor, ahol a már megszüntetett énekkart újra szervezte. Kecskeméti munkája 1986-ban kezdődött. Felépíttette az Emmaus házat, amely konferenciai, ifjúsági központ. Még ebben az esztendőben elindított egy gyülekezeti munkásképző tanfolyamot. Majd – ekkor már a Bács-Kiskunsági Református Egyházmegye esperese (vezetője) –, a rendszerváltás után azonnal szervezni kezdte a református oktatási intézményeket (Kecskemét, Kunszentmiklós, Dunavecse, Kiskunhalas, Tiszakécske, Szabadszállás). 1990-től a Dunamelléki Református Egyházkerület Iskolabizottságának elnöke. 1993-ban a Kecskeméti Jogászképzés egyik elindítója. Megszervezte a megyei éves énekkari találkozókat Kálmán Lajossal, később a kecskeméti főiskolával együttműködve. 1966-ban nősült, hitvese pedagógus, négy gyermekéből három úgyszintén pedagógus. Nemcsak személyes, hanem családi elkötelezettsége a felelős magyar közoktatásért kimagasló.
Magyar zeneművészet
Palotás József koncertmester, Kecskemét
Zenei tanulmányait Szegeden folytatta hegedű tanszakon. Itt szerzett zenei szaktanári képzettséget is. 1965 szeptembere óta a kecskeméti zeneiskola tanára, 1974 augusztusától pedig az iskola igazgatójaként működik. Kollégáival 1968-ban alakították meg a Kecskeméti Vonósnégyest, mely több mint 15 éven át működött. A Kecskeméti Szimfonikus Zenekar tagja, 1969-től hangversenymestere. A zenekari munka, az együttes szolgálata egész pályáját végigkísérte. Tanártársaival 1975-ben hozta létre a zeneiskola tanári kamarazenekarát, mely 1992-ben vette fel az M. Bodon Pál Kamarazenekar nevet. Ez az együttes is a város zenei életének szerves részévé vált. Jól ismeri és szereti a kecskeméti közönség, hiszen a zenekari szereplések mellett szólistaként is gyakran lép fel különböző rendezvényeken, jótékonysági esteken. 1997-ben Kecskemét Városért Oktatási Díjban részesült, 2002-ben Kodály-díjat, 2003-ban Pilinszky János-díjat kapott. Néhány éve tagja a Magyar Zene- és Művészeti Iskolák Elnökségének, továbbá a helyi Kodály Örökség Bizottságának.
Magyar sport
Boronkay Péter, para-triatlon világbajnok (A vele készült interjúnk itt olvasható.)
A Kecskeméti Mozgáskorlátozottak Egyesületének sportolója. 2008-tól a Juhar utcai speciális iskola testnevelő tanáraként dolgozik. Hazánk egyetlen nemzetközi mezőnyben szereplő para-triatlon versenyzője. Az elmúlt években számos hazai-, európai- és világversenyen ért el rangos helyezést. Többszörös magyar bajnok úszóként tartják számon. 2008-ban a kanadai, Vancouver-i para-triatlon világbajnokságon ezüstérmes lett, míg ugyanebben az évben, a Lisszabonban megrendezett Európa-bajnokságon a dobogó legfelső fokára léphetett fel. Az idei év újabb sikereket hozott számára: 2009 júliusában a parasportolók között másodszor is Európa-bajnoki aranyérmet szerzett Holtenben. A kecskeméti para-triatlonista szeptember 13-án, az elmúlt hét végén az ausztráliai Gold Coaston megrendezett triatlon vb-n a PARA TRI-4 kategóriában világbajnok lett. Az 1500 m úszás, 40 km kerékpározás és 10 km futásból álló olimpia távot 2:19:49 alatt teljesítette. Sportszeretetét, kitartását igyekszik tanítványaiban is elültetni: több megmérettetésre, többek között atlétika versenyre kísérte el diákjait. 2004-ben „Az Év Fogyatékkal Élő Kecskeméti Sportolója-díjjal” ismerték el eredményeit. 2009-ben a Magyar Köztársaságtól megkapta a Magyar Sportért emlékérem bronz fokozatát.
Tehetséges fiatalok (25 évnél fiatalabb tehetségek)
Aurin Leánykar, Kecskemét
A kecskeméti Kodály Iskola Aurin leánykara 1998-ban alakult. Azok a középiskolás diáklányok vesznek részt benne, akik 12-14 éves korukban az általános iskolája Miraculum gyermekkórusában énekeltek. A kórus azt a célt tűzte ki maga elé, hogy Kodály Zoltán szülővárosát méltóképpen képviselje mindenütt a világon, ahová versenyzőként vagy meghívott vendégként eljut. Az Aurin leánykar egyik fontos szereplője Kecskemét zenei életének is, hiszen a legtöbbet foglalkoztatott, leggyakrabban föllépő együttesek egyike. A kórus olyan fiatalokat nevel, akik elkötelezettjei a kóruséneklésnek, ápolják a magyar zenei kultúra hagyományait, befogadói és előadói mind a klasszikus, mind a modern kórusirodalomnak. Az Aurin leánykar tagjai számos versenyen, fesztiválon szereztek megbecsülést az országnak, a városnak és az iskolának. Nemzetközi és hazai megmérettetéseken többször kaptak első díjat. Egyik legemlékezetesebb eredményük a kínai Xiamenben rendezett kórusolimpián folklór kategóriában elért olimpiai bajnoki cím. A kórus alapítója és vezetője: Durányik László Kodály Zoltán-díjas és Csokonai alkotói díjas tanár.
Irányításával a kórus rendszeresen mutatja be külföldi turnékon a magyar kórusművészet legszebb alkotásait, bemutató foglalkozásokon népszerűsítik a Kodály Zoltán nevéhez kötődő ének- és zenetanítási elveket.