Női kézilabda: a győzelmi esélyünk 99 százalék
Ma este (csütörtökön) 19 órakor játssza az első Eb-selejtező csoportmeccsét a női kézilabda-válogatott. A cseh válogatottat Kecskeméten, a Messzi István sportcsarnokban fogadják kéziseink. A hétfőtől Kecskeméten gyakorló magyarok szövetségi kapitánya, Mátéfi Eszter nem titkolja:
„Nem vagyunk elbizakodottak, de az erőviszonyok ismeretében esélyesnek látszunk, és nem csupán a csehek ellen, hanem a csoportunkban a svédekkel és az azeriekkel szemben is. A csoportelsőség a célunk, amelynek eléréséhez azonban egyik vetélytársunkat sem szabad alábecsülni. Emellett fontos, hogy tovább építsük a reményem szerint Londonra jól beérő együttesünket.\"
A csoportból két csapat jut tovább a 2010. december 7. és 19. között rendezendő Európa-bajnokságra, amelynek Dánia és a címvédő Norvégia ad otthont (a házigazdák automatikusan résztvevők, a maradék 14 helyért hét négyes csoportban folynak a küzdelmek).
Hiányzik a keretből a győri Görbicz Anita (keresztszalag-szakadása után talán decemberben játszhat), a podgoricai Szamoránsky Piroska (térdsérülése négy-hat hét múlva gyógyul meg), a viborgi Kovacsicz Mónika (szintén a térdét fájlalja) és a valceai Szűcs Gabriella, akit most nem hívott meg a kapitány.
Visszatért a keretbe Pálinger Katalin, a Győri Audi világklasszis kapusa, aki elmondta, az őszi két Eb-selejtezőn biztosan segít a csapatnak, majd a folytatás megbeszélésére a jövő héten leül beszélgetni a szövetségi kapitánnyal.
A csehekről annyit kell tudni, hogy ellenük eddig kilencszer mérkőzött a magyar női válogatott, és valamennyi meccsét megnyerte. Álszerénység lenne, ha tagadnánk: most is 99 százalék az esélye, hogy Kecskeméten legyűrjük őket.
Először 1994-ben a németországi Oldenburgban az Eb-n játszott egymással a két együttes (25–19). Előtte Csehszlovákia ellen – ezt a hajdani államalakulatot a cseh és a szlovák szövetség is jogelődjének tekinti – 68-szor léptek pályára a mieink, és a mérlegünk 38 győzelem, 12 döntetlen, 18 vereség.
A cseh női csapat olimpián még nem járt, négyszer vett részt vb-n (a 13. hely a legjobbja), és háromszor Eb-n (a 8. hely a legjobbja).
Legutóbb 2003-ban Budapesten az AstraZeneca-kupán találkoztak (29–23), és Mocsai Lajos mester csapata Sirina Irina, Radulovics Bojana, Kulcsár Anita és Farkas Ágnes vezéreltével nyert.
A csehek jelenlegi kapitánya, a 41 éves Jirzi Tkadlec nincs könnyű helyzetben, mert csapata az idén nem jutott be a vb-selejtezőbe (az előselejtező csoportjában megelőzte Hollandia), vagyis esélye sem volt arra, hogy kijusson a decemberi kínai világbajnokságra.
Ezért Csehország – a vb-re is készülő magyarokkal ellentétben – most csak az Eb-selejtező csoportküzdelmeire összpontosíthat. Kecskemétre érkezett keretében idegenlégiós mezőnyjátékos Lenka Kysucanová (Metz, francia), Pavla Poznarová (AC Ormi-Loux Patrasz, görög), Petra Rucková (Zlín, szlovák), Kristyna Salcáková (Zlín), Jana Simerská (Le Havre, francia) és Iva Zámorská (Byasen Trondheim, norvég).
A vendégegyüttes a Slavia Praha legjobbjaira épül: Lucie Satrapová kapus mellett négy mezőnyjátékost ad a keretbe a cseh-szlovák közös bajnokságban éllovas prágai klub.
A csehek szerdán délután belakták a kényelmes kecskeméti Hotel Három Gúnárt, majd este átmozgató edzést tartottak a mérkőzés helyszínén, csütörtökön délelőtt pedig a csapatgyűlésükön szóban átismételték a 19 órakor kezdődő meccsen követendő taktikát.