Akár 400 millió forintos hiány is keletkezhet Kecskemét közoktatásában
Akár 400 millió forintos hiány is keletkezhet Kecskemét közoktatásában, ha a jelenlegi számok mellett fogadják el az ország költségvetést. Ez azt jelenti, hogy számos beruházás elmaradhat, vagy későbbre tolódhat, de nem kizárt, hogy néhány, eddig alapszolgáltatásként megjelenő szakkőr és foglalkozás is megszűnik.
Megszűnik, megszűnik, leáll, csökken. Szinte csak ezek a szavak olvashatóak a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének kiadványában, melyben a 2010-es költségvetést értékelik. A szervezet elnöke elmondta, elfogadhatatlannak tartják, hogy majd 46 milliárd forintot vonnának el a közoktatásból, melynek a szinte az összes szereplője megérezné a nagymértékű elvonást.
„Egyre nagyobb osztálylétszámba kényszerülnek az iskolák lehetségessé válik a 30-40 fős óvodai csoport is törvényes lehet, ebből következik, hogy egyre kevesebb figyelem jut egy- egy gyerekre”- mondta el Kerpen Gábor a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete elnöke
Az iskolákat fenntartó önkormányzat sincs könnyű helyzetben, hiszen bár az ő feladatuk, hogy az iskolák teljesítsék vállalt kötelességeiket, őket is érintik a megszorítások, így szinte lehetetlen pótolni a most kieső pénzt. Ez Kecskeméten akár 400 millió forint is lehet, ez a pénz pedig olyan iskolán kívüli szakkörökhöz és képzéskehez kellene, melyekre a szakemberek szerint egyre nagyobb szükség lenne.
\"Azt szeretnénk, hogy minimálisan sérüljön az oktatás területe ez azt fogja jelenteni, hogy bizonyos beruházások fognak elmaradni, olyanok amik hosszú távon jelentenek majd gondot”. mondta el Dr. Sárközy István alpolgármester
Dr. Sárközy István alpolgármester elmondta, Kecskemét különösen nehéz helyzetben van, hiszen az iskolák nagy többsége vállalt plusz szolgáltatásokat, melyek finanszírozása most nagy veszélybe került. Ilyen például éppen a Katona József Gimnázium tetőfelújítása. Az iskolaigazgatók pedig csak reménykedni tudnak.
„Elsősorban a fenntartón múlik az hogy mit tud az elvonások hatásának enyhítésére tenni, mi nagyon reménykedünk abban, hogy a tartanak bennünket annyira fontos és eredményes intézménynek, hogy mindent elkövetnek, hogy a lehető legkevésbé jusson át a szülőkig, diákokig”- mondta el Szabó István a Katona József Gimnázium igazgatója
Mint megtudtuk, Kecskeméten az osztálylétszám növelés szinte kivitelezhetetlen, hiszen az osztálytermek alig képesek a jelenlegi létszámnál többet befogadni. Ezért mind az iskolák, mind az önkormányzat reménykedik abban, hogy a kormány decemberig átgondolja a költségvetési számokat.