Apokalipszis - V. Kortárs Keresztény Ikonográfiai Biennále
A Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat Katona József Múzeumának képtára és kiállítóhelye tisztelettel meghívja Önt 2009. október 30-án, pénteken 17 órára az V. Kortárs Keresztény Ikonográfiai Biennále Apokalipszis címmel megrendezett országos képző- és iparművészeti kiállítás ünnepélyes megnyitására és az erkölcsi díjak átadására a Cifrapalotába (Rákóczi út 1.).
A kiállítás megtekinthető 2010. március 7-ig, hétfő kivételével naponta 10–17 óráig. Zárva november 1-én és 2009. december 21.–2010. január 8. között.
Rendező, kurátor: ifj. Gyergyádesz László művészettörténész
A zsűri tagjai voltak: Balanyi Károly Ferenczy-díjas grafikus- és zománcművész; Fekete György professor emeritus, a Magyar Iparművészet Főszerkesztője; ifj. Gyergyádesz László művészettörténész, egyetemi oktató; Zászkaliczky Zsuzsanna művészettörténész
Díjazottak: A zsűri ezúttal nem tudott anyagi díjakat osztani, ellenben úgy döntött, hogy biztatásképpen, egy jobb jövő reményében is, megnevez néhány olyan alkotót, akik kiemelkedő színvonalú alkotással örvendeztettek meg minket. A zsűri által adományozott „erkölcsi díjakat” mindenfajta külön értéksorrend nélkül közöljük.
* Budaházi Tibor festőművész
* Csete Ildikó textiltervező iparművész
* Dobos Éva Grafikusművész
* Máder Indira textiltervező iparművész
* Neuberger István Grafikus- és festőművész
* Széles Judit textiltervező iparművész
A biennále immár Kecskemét legismertebb, legrangosabb képző- és iparművészeti kiállítás-sorozata. A képtárat ennek, ill. az azt kísérő előadásoknak, konferenciáknak és a gyűjteményünknek köszönhetően ma már számos kiadványban a kortárs magyar keresztény művészet központjának tekintik, minősítik. 2002-ben, az első alkalommal a Keresztre feszítést és a legfontosabb szimbólumot, a keresztet választottuk, 2005 tavaszán a Genezis őstörténeti részét, a Teremtés könyvének első 11 fejezetét, 2006-ban az oltár volt a téma, míg legutóbb Krisztus példázatait „adtuk fel”. Ezúttal az Apokalipszis, a Jelenések könyve az ábrázolandó, megjelenítendő ikonográfiai program. (2009/2010-ben mi más is lehetne?) Nem csupán illusztrációkat, a téma eddigi feldolgozásain alapuló műveket, hanem a saját korunkra reflektáló, aktuális utalásokat rejtő alkotásokat, kinyilatkoztatásokat is szívesen láttunk az alkotóktól. Műfaji megkötöttség ezúttal sem volt, az objektektől a táblaképekig, a kerámiától az animációs filmig szinte minden műfaj és technika meg fog jelenni a kiállításon.
Mennyiségi mutatóit tekintve a biennále ezúttal is célt ért, hiszen aktuális felhívásunkra 221-en azzal megegyező számú alkotást adtak be, melyből szeptember 15-én a négytagú zsűri összesen 127 alkotó 127 művét, sorozatát javasolta kiállítani. Az érdeklődés tehát nem csökkent, sőt a negyedik biennáléhoz (Krisztus példabeszédei) képest majd megkétszereződött a beadók száma. Igaz, a zsűri szigorú volt, de ezt a sorozat fennmaradásának érdekében is tette. Nem felejtve el közben azt sem, hogy a keresztény tematika az egyik, ha nem a legnagyobb értékmérője egy adott művésznek, fokmérője a művészeti teljesítménynek. A rendkívül aktuális tematika miatt, valószínűleg a közönség körében is az egyik legnépszerűbb biennále lesz az idei. Éppen ezért közönségdíjat is alapítunk az idén, amelyet március közepén adunk át majd az arra érdemesnek. A megnyitóra színes katalógus is megjelenik, amely az összes bemutatott mű reprodukcióját tartalmazza.