Eredményes évet zárt a Költők Baráti Köre
– … hangzott el Kovács István József éves beszámolójából a szombat délután megtartott zenés-verses irodalmi délutánon a Bács-Kiskun Megyei Költők és Írók Baráti Körének évadzáró ünnepségén.
– A megváltozott nehezebb gazdasági viszonyok ellenére is tartottuk magunkat az éves programhoz, – fejtette ki Kovács I. József elnök –, hiszen ez évben is kilenc összejövetelünk volt, melyeken színes irodalmi, verses, prózás programot adtunk hallgatóságunknak és olvasó táborunknak.
Az „Üzen a Homok” c. irodalmi lapunkat viszont csak egy alkalommal tudtuk megjelentetni ez év szeptemberében. A többnyire tagdíjakkal és néhány még meglévő szponzor támogatásából csak időszakosan tud megjelenni a lap. A lap képes krónikáját lapozva felelevenedik előttünk a 2009-es év rendezvényeinek sokszínűsége. Mint egy tükör mutatja a szervezői munkánkat, és kapcsolattartásunkat más irodalmi és kulturális hagyományőrző szervezetekkel.
A 2009-es irodalmi évet vidám zenés farsanggal kezdtük, művészeti előadócsoportunk műsorával.
Kiemelten kezeltük a Petőfi emlékév programjait. Az Irodalomtörténeti Társasággal a Katona József Emlékház rendezvénysorozatához társulva a Katona Emlékháznál és más helyszíneken is népdallal és versekkel szerepeltek elődadóink a Múzeumok Éjszakáján.
Vendég előadóként fogadtuk az év folyamán a bajai költők közül Esnagy Józsefet és B. Horváth Istvánt.
Több fővárosi és vidéki irodalmi kör szerepelhetett összejöveteleinken.
Kiemelten nívós műsort adott a miskolci Irodalmi Rádió csoportja szeptember 17-én a Kalocsai Népi Színjátszó Kör tréfás irodalmi műsorával karöltve a bács-megyei alkotók antológiájából felidézett művekkel. Az irodalmi Rádió segítségével elkészült az „Üzen a Homok” című CD albumunk is.
Ebben az évben alkotóink 7 antológiában is szerepeltek versekkel, szépprózákkal és anekdotákkal.
Az „Üzen a Homok” irodalmi lapunk ez évben megkapta a színvonalas szerkesztésért a budapesti Krúdy Gyula Irodalmi Szalon díszoklevelét, a Krúdy-szobor koszorúzási ünnepségen. Antalfy István kecskeméti költőt Krúdy emlékérem díjban részesítették.
Négy új kötettel gazdagodott könyvtárunk.
Antalfy István: „Ünnep után”
Hegedűs Béla: „Jelky András a magyar vándor” verses kötet
Mittelholczné Tóth Zsuzsanna:„Az élet tarka szőttes” verses és novellás kötet.
Kenyeres Dénes: „Szállítógépek a magyar hadseregben” hadtörténeti írás.
Egy alkalommal rendeztünk Toll és Ecset tárlatot ahol festőink és fafaragóink mellett Béres Ferencné nyugdíjas pedagógus mutathatta be csodálatosan szép ikon-festészetét.
Több civil szervezet társ klubrendezvényen vettünk részt és szerepeltünk alkotótársainkkal. (pl. az Ásványgyűjtők klubjában, a II. Kecskeméti Civil Korzón, a Kunok Világtalálkozóján Kunszentmiklóson és Kunszálláson.)
A Toll és Ecset Alapítvány és a Költők Baráti Köre közös szervezésében került sor diák és felnőtt kategóriákban „Az én városom” c. versíró pályázat, valamint a Kaisers Áruház „Rajzolj a Mikulásnak” gyermekrajz pályázatának lebonyolítására.
A szűkülő lehetőségek ellenére is Baráti Körünk optimista, és 2010-ben is eleget tesz vállalt kötelezettségeinek jobbító szándékkal a város és a megye népi irodalmi hagyományainak és a kortárs irodalom apostolkodásának segítésében.
(Halasi Éva
az Üzen a Homok irodalmi lap szerkesztője)