Lefoglalták a nyáját az állatkínzással gyanúsított birkatartónak
Állatkínzás miatt indul eljárás egy lakiteleki birkatartó ellen. A rendőrség lefoglalt több száz birkát és bárányt, az állatvédők szombaton délután el is szállították azokat a tiszaalpári rétről.
A Kiskunsági Nemzeti Park munkatársai tettek bejelentést a rendőrségen azért, hogy a területükön birkák kóborolnak, juhászt azonban nem lehet mellettük látni. Fedett rész sem volt kialakítva az állatok részére, és bárányok elhullását is tapasztalták. Hatósági állatorvossal kimentek a helyszínre, és szóltak az állatvédőknek is. A birkák érdekében olyan döntés született, hogy le kell foglalni őket.
Szombaton reggelre szervezték meg az elszállítást. Négy pótkocsis kamionnal mentek le a rétbe, hogy az állatokat összetereljék, és a kamionba tegyék. Mire megkezdődött volna az akció, addigra a gazda is megjelent, és hozzákezdett az állatok elhajtáshoz. A rendőrök és az állatvédők azonban megakadályozták abban, hogy túl messzire hajtsa, és visszaterelték a birkákat olyan helyre, ahova a kamion is be tudott menni. A 427 birkából nyolcvan bárányt volt, valamennyit elszállították.
Ideiglenes befogadóhoz kerülnek a birkák
– Egyértelműen állatkínzás történt, ráadásul több rendbeli – mondta Abonyi Mónika, a Csillagszem Alapítvány elnöke. – Ilyen esetben a rossz állattartás felderítése, megakadályozása és a szükséges lépések megtétele a feladatunk. A rendőrség ebben az ügyben nyomozást folytat, a birkákat lefoglalta. Az állatkínzás abban nyilvánul meg, hogy nincs biztosítva a táplálékuk, ki vannak csapva a nagy hidegben a pusztába, ahol mínusz tizenöt fok is van éjszakánként.
Most van az ellési időszak, és a bárányok, amikor kipottyannak az anyjukból, bele is fagyhatnak a hóba. A birkákat ideiglenes befogadóhoz, biztonságba helyezzük, megtisztítjuk, lekezeljük, állatorvos is megvizsgálja, és megfelelő kondícióba hozzuk őket. A nyomozás függvénye az, hogy mi lesz a sorsuk, de a gazda már nem kaphatja vissza őket, mivel állatkínzásról van sz
A bárányok megfagytak volna
– Az anyajuhok viszonylag jó kondícióban vannak. Annyit meg lehetett állapítani róluk, hogy nem tavasszal, hanem valamikor nyáron nyírták meg őket – tudtuk meg Dr. Tornyi Sándor hatósági főállatorvostól. Az állatkínzást az is jelenti, hogy semmilyen fészer nincs a fejük felett, ami ebben a hidegben szükséges lenne. Azt a hibát is elkövette a gazda, hogy nincs azonosító jel az állatokon, sem klotália, sem tetoválás. A Juhtenyésztő Szövetséghez be kellett volna jelenteni, hogy neki egy állománya van.
Most folyósorszámos klotáliát kapnak az anyaállatok és a bárányok egyaránt. A bárányok közül a legidősebbek két-három hetesek, a legfiatalabbak pedig egy-két naposak lehetnek. Ebben hidegben, szétfagytak volna, ha nem szállítják el őket. Az anyatej mellett az is fontos lett volna, hogy valamilyen fedett, szalmás helyre kerüljenek. A lefoglalással és elszállítással mind ez megoldódik, és remélhetőleg nem fog elpusztulni közülük egy sem.