Gyász: Elhunyt Tabák Lajos, városunk szülötte
(RA) – Életének 104. életévében, november 20-án elhunyt Tabák Lajos, nemzetközi hírű szociofotós, Kecskemét szülötte.
Tabák Lajos 1904. február 28-án született Kecskeméten. Fényképeket 1917-től készített, érdeklődése a társadalmi témák felé az 1920-as években – a Szociáldemokrata Pártba történő belépésével – fordult. Tagja volt a Kassák Lajos Lajos által alapított Munka-körnek – a baloldali, avantgárd csoportosulás egyik kiállítása miatt 1932-ben letartóztatták Szolnokon.
A második világháború előtt több szociofotója jelent meg hazai (Az Újság Vasárnapi Képes Újsága, a Munka, az Új Idők) és külföldi lapokban (Der Arbeiterfotograf, Die Galerie) – életművének értő elemzői szerint erre a korszakra datálhatók legsikerültebb és legfontosabb alkotásai. A nagy világégés alatt sajnos sok fotója, képe megsemmisült – így számos fotográfiája csak a korabeli sajtóból rekonstruálható.
A háború alatt kifejtett antifasiszta tevékenysége miatt 1942-ben bebörtönözték. Később munkaszolgálatot teljesített az orosz fronton – innen szökött át a Vörös Hadsereghez. Csak 1948-ban került vissza Magyarországra. Előbb a Könnyűipari Minisztérium munkatársa lett, majd a kaposvári, később pedig a szolnoki cukorgyár igazgatói teendőit látta el.
Fotózni 1956-ban kezdett újból. Intézményteremtői kvalitásait jelzi: alapító tagja volt a Magyar Fotóművészek Szövetségének, a Kaposvári-, valamint a Jászkun Fotóklubnak. Munkásságát 1999-ben életműdíjjal ismerték el. A szakma iránt elkötelezettségét jól példázza, hogy idős korában is rendszeresen tartott közönségtalálkozókat a Mai Manó Házban, Budapesten.
Tabák Lajos életének utolsó szakaszát Szolnokon töltötte. A Tisza-parti város a magyar szociofotográfia megteremtőjét saját halottjának tekinti.