Kecskeméti képzőművészek Bukarestben
Március 20-án 17 órakor nyílik meg az Erdei Ferenc Kulturális Központban a Kecskeméti Képzőművészek Közösségének tárlata. A kecskeméti alkotók és a Nagybányai Magyar Képzőművészek Társasága a „Kultúrák Közötti Párbeszéd” jegyében, közös tárlaton mutatkozott be március 14.-én Bukarestben, a Magyar Kulturális Intézetben. ...
A tárlat része annak a 2007-ben indult folyamatnak, melynek során újra életre kelt a két város között az a képzőművészeti kapcsolat, amely a 2010-ben ünnepelheti 100. évfordulóját. Kada Elek hívására 1910-1911-ben érkezett Kecskemétre Nagybányáról az Iványi Grünwald Béla vezette festőtársaság, amely pezsgő életet varázsolt a frissen épült művésztelep falai közé.
Ezt az elmúlt évtizedekben feledésre ítélt kapcsolatot újította fel a két közösség Lezsák Sándor és Péter Zoltán közreműködésével. A kecskeméti és nagybányai kiállítások után ezen a bukaresti közös bemutatkozáson 28 kecskeméti és 17 nagybányai alkotó közel ötven művével ismerkedhettek a bukarestiek, és az ottani, szép számú magyar közösség.
Lezsák Sándor köszöntőjében a művek személyes üzenetét, az irodalom és képzőművészet által közvetített tartalmak megtartó, megújító erejét emelte ki. Utalva ezzel Banner Zoltánnak a megnyitót megelőzően bemutatott, 1848-at idéző előadói estjére is. Banner Zoltán megnyitó beszédében a vizuális nyelv egyetemességéről, és a Hollóssy által vezetett Nagybányai Iskola nagy áttöréséről beszélt, mondván: „Nagybánya a modern magyar művészet kapuja.”
Kifejtette, hogy a két várost ma már nem a szabadban való festés, hanem az a XX. századi művészet köti össze, amely az avantgarde tanúságait is magában hordozza, de nem adja fel a személyes vallomás őszinteségét, és a rejtett valóság kutatásának igényét sem. A megnyitót követően az eseményt bukaresti, nagybányai és kecskeméti művészek oldott hangulatú baráti találkozója zárta. A kiállítás április 10-ig látogatható.
A megnyitón készült képen látható személyek balról jobbra: Gulyás Géza, Balanyi Károly, Marcel Stanciu, Beke Mihály, Strebeli Róbert, Lezsák Sándor, Banner Zoltán és Dudás Gyula.
(Forrás: kecskemet.hu)