KECSKEMÉT AZ OLIMPIÁN, AVAGY A SPORT NEM DIVAT
Egy hónap múlva kezdődik a 2008-as, XXVIII. Nyári Olimpia, melyen Magyarország közel 170 versenyzővel képviselteti magát. Kecskemétről Ungvári Miklós cselgáncsozó és Szellő Imre ökölbirkózó biztosan ott lesz Pekingben, s bár még nem biztos, remélhetőleg Balogh Gábor úszó is velük tart majd. Az Olimpia kapcsán Dr. Márton Zoltánnal, Kecskemét Ifjúsági és Sportbizottságának elnökével beszélgettünk a hazai sportélet hátteréről. (MF)
Lehet, hogy a 600 fős kínai csapathoz képest a mi 170 főnk megfelelő aránynak tűnik, de erről szó sincs. Évről évre egyre kevesebb versenyzőt tudunk kiküldeni az olimpiákra, mert egyre jobbak a nemzetközi versenyeredmények, aminek következtében az olimpiára való kijutás esélye is csökken, hiszen a teljesítményharcban nem könnyű megszerezni a kvótákat.
Nem is gondolnánk, de a probléma méregfoga a kevés iskolai testnevelésóra. A kerettantervben egyre kisebb jelentőségű a sport, holott nem csak az olimpia miatt lenne érdemes mozogni… Csak egy egyszerű példa: 20 évvel ezelőtti arányokhoz képest több, mint felére csökkent napjainkra a hivatásos sportolók száma. Pedig a sport nem divat.
Kérdés, hogy miként lehetne változtatni ezen az egyébként nemzetközi tendencián? Dr. Márton Zoltán szerint a külföldi gyakorlathoz hasonlóan itthon is külön kellene választani az élsport-finanszírozást az önkormányzatoktól, hiszen az nem önkormányzati feladat, azonban az utánpótlás nevelés már igen. Magyarországon szerencsétlen módon pont az önkormányzatoktól függ az élsportban érdekelt klubok finanszírozása – Kecskeméten is ez a helyzet. Gondoljunk csak a rengeteg, önmagát gazdasági okok miatt felszámolni kénytelen sportegyesületre. Ezért lenne szükség az átlátható, független élsport-finanszírozásra, hogy felhőtlenül tudjon mindenki drukkolni az Olimpián.