Január 27. hétfő, Angelika
Hírek, események 2011. december 14. 08:11 | Szerző/forrás: kormany.hu

Mi tudjuk, hogy mi a demokrácia

Képgaléria
Mi tudjuk, hogy mi a demokrácia
Azoknak az embereknek, akik féltik tőlünk a demokráciát, nyugodtan mondhatjuk: mi tudjuk mi a demokrácia, mi küzdöttünk ezért a demokráciáért – hangsúlyozta Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter kedden, a \"Gyertyák a szabadságért\" című, a lengyelországi hadiállapot 1981-es kihirdetésének 30. évfordulója alkalmából megrendezett nemzetközi konferencián.

Az esemény a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Lengyel-Magyar Együttműködés programsorozat újabb állomása. A konferencián részt vett és előadást tartott, Krzysztof Kwiatkowski, korábbi lengyel igazságügyminiszter.

1981-ben én tizenöt éves voltam, tehát emlékszem a lengyel hadiállapot kihirdetésére – idézte fel Navracsics Tibor. Még azt sem mondhatom, hogy "gyermekfejjel" éltem meg a történteket, hiszen ekkor már egy gimnazista képes értékelni a politikai eseményeket, főleg, ha az érdekli is – tette hozzá a miniszter.

Navracsics Tibor elmondta: a gimnáziumomban külön témaként kellett megbeszélni a lengyelországi eseményeket és értelmezték nekünk azt a tényt, hogy egy szocialista országban hadiállapot van. Értelmezni kellett, hiszen ilyen állapot a szocializmusban nem fordulhat elő, mert ott mindent kiszámíthatónak mondtak - fűzte hozzá.

Ebben az időben 1956 megítélése az ellenforradalom, illetve a sajnálatos októberi események között billegett – folytatta -, de mindenképpen egy a lezárt múltban történt eseményként tekintettek rá. 1981-ben, az akkori magyar televízió jóvoltából, mi kenyérért verekedő, sorban álló, egyre nagyobb feszültséggel teli lengyel embereket láthattunk a televízióban, akiknek Wojciech Jaruzelski oldotta meg a problémáját a hadiállapot bevezetésével – emlékeztetett a miniszter.

Navracsics Tibor úgy fogalmazott: különös ajándéka a sorsnak, hogy 2011-ben ünnepeljük a 30. évfordulóját a lengyel hadiállapot bevezetésének, mint ahogy az 55. évfordulóját is ünnepeltük az 1956-os forradalomnak. Az év első felében Magyarország, a másodikban Lengyelország töltötte be a soros EU-elnökséget. Ezek az események is azt mutatják, hogy ez az év Közép-Európa éve volt – hangsúlyozta a miniszter.

Amit a magyar nemzet 1956-ban tett a szabadságért és demokráciáért, valamint amit a lengyel nemzet tett 1956-ban, 1968-ban, 1970-71-ben, 1980-81-ben, majd 1987 után a demokráciáért, az olyan erőfeszítés és érdem, amelyet büszkén mutathatunk Nyugat-Európának.

Azoknak az embereknek - folytatta - , akik féltik tőlünk a demokráciát, nyugodtan mondhatjuk: mi tudjuk mi a demokrácia, mi küzdöttünk ezért a demokráciáért. Nem ajándékba kaptuk a szabadságot és a demokráciát, hiszen keserves háborúban, keserves harcban ki is tudtuk azt küzdeni. Nem kell tőlünk félteni a demokráciát, hiszen ezért küzdöttünk, meg is fogjuk azt védeni - nyomatékosította a miniszter.

Ez a küzdelem mindig új dimenziókat adhat az ezeréves barátságnak. A belpolitikai viták, az esetleges külpolitikai érdekütközések közepette is, van egy alapvető érdekazonosság: szabad nemzetek vagyunk és azok akarunk maradni - zárta beszédét Navracsics Tibor.

Krzysztof Kwiatkowski, korábbi lengyel igazságügyminiszter a lengyel-magyar együttműködés és barátság jegyében, egy húszéves, a Szolidaritás újjászületésével egyidős zászlót ajéndékozott Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettesnek.

Kövessen minket a Facebookon is!