POP konferencia a piszkos tizenkettőről
A tizenkét legmérgezőbb vegyület, az ún. "piszkos tizenkettő" gyártásának világszerte történő visszaszorítása a fő témája az Uruguay fővárosában megnyílt ENSZ-konferenciának.
A nehezen lebomló káros szerves vegyületek (persistent organic pollutants, POP) kezeléséről elfogadott Stockholmi Jegyzőkönyv aláíró országainak első konferenciáján 800 résztvevő cserél eszmét 130 ország képviseletében. Az ENSZ környezetvédelmi programja az UNEP szervezésében 2001-ben született megállapodás a tizenkét legveszélyesebb környezetszennyező vegyület gyártásának és alkalmazásának a felszámolásáról. A "piszkos tizenkettő" között szerepelnek rovarirtó szer alapanyagok, vegyipari melléktermékek, valamint a hulladékfeldolgozás mellékterméke, a dioxin. A vegyületek konkrétan: aldrin, chlordan, DDT, dieldrin, endrin, heptachlor, mirex, toxaphen, hexachlorbenzol, PCB, dioxin, furane. A konferencia első lépésként bizottságot állít fel javaslattétel céljából további vegyi anyagok felvételére a listára.
A Stockholmi Jegyzőkönyv nyitva hagyja kivételes esetben egyes országok számára a DDT további alkalmazásának lehetőségét a malária szúnyog ellen, de előírja alternatív lehetőségek kidolgozását, mégpedig három évben rögzített záros határidőn belül. A mostani konferencia a lehetséges alternatívák kijelölésében is segítséget kíván nyújtani. A konferencia emellett javaslatokat kíván tenni a rendelkezésre álló legmodernebb technológiákra is a környezet POP-terhelésének csökkentésére. A napirenden az alternatív megoldások finanszírozásának kérdése is szerepel.
Forrás: greenfo/dpa/MTI