Ajánlások a felszín alatti vizek szabályozásához
A felszín alatti vizek védelme érdekében az Országgyűlés környezetvédelmi bizottsága azt ajánlja a kormánynak, hogy a kérdés kapcsán formálódó európai uniós irányelv egyeztetésekor a jelenlegi tervezetnél szigorúbbat támogasson a határértékek körét illetően.
A környezetvédelmi bizottság budapesti ülésén egy újfajta előterjesztés-típust, úgynevezett véleményt fogadott el, amely az uniós jogszabály-alkotáshoz szolgál parlamenti ajánlásként a kormány számára. A környezetvédelmi miniszterek június 24-i tanácsi ülése a víz keretirányelv felszín alatti vizek védelmére vonatkozó jogszabály-tervezetével foglalkozik, amelyről a környezetvédelmi bizottság a magyar parlamenti bizottsági gyakorlatban eddig elsőként, a téma fajsúlya miatt, a véleményt alkotott.
Baranyai Gábor, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium főosztályvezetője szerint a Magyarországon felhasznált ivóvíz 95 százaléka felszín alatti vizekből származik, ezért ezeknek a vízkészleteknek a szigorú védelme környezetvédelmi prioritás. "Erre tekintettel a bizottság egyebek között olyan álláspontot javasol a kormánynak, amely szerint ne csak az EU-s tervezetben szereplő két szennyezőanyag-típusra, nevezetesen a nitrátra és a peszticidekre írjanak elő közösségi határértékeket, hanem bővítsék ki azok körét" - mondta a főosztályvezető. Hozzátette, hogy a testület az anyagfélék körét a lehető legszélesebbre terjesztené ki, de a nehézfémekre és a szintetikus szennyezőkre mindenképp. Baranyai Gábor magyarázata szerint ezzel megelőzhetőek lennének azok a konfliktusok, amelyek esetleg a határokkal érintett felszín alatti vizek határérték-meghatározásánál később jelentkezhetnek.
A nemzeti szinten szabályozott határértékeknél az egyes szennyező-típusokra Magyarországnak a szomszédos országokkal egyenként kell megegyeznie ahelyett, hogy az EU szabná meg azokat egységesen. A főosztályvezető kitért arra, hogy a vélemény-előterjesztés az EU-ban bevált módszer a döntéshozatal befolyásolására, amelyet vélhetően a magyar parlament is rendszeresen alkalmaz majd a jövőben.
Forrás: greenfo