Sikeres kerecsen adoptálás
Két kirepülés előtt álló kerecsenfiókát helyeztek ki a Hortobágyi Nemzeti Park szakemberei június 16-án a park északi pusztáin.
A fiókák a góréstanyai madárrepatriáló telepen keltek ki, ahova szüleik különböző maradandó sérülésekből kifolyólag kerültek. Mivel szabadon már nem bocsáthatók a telepen próbálták párba állítani őket. Az első év sikertelensége után idén két fióka látta meg a napvilágot, melyeket Kiss Róbert telepvezető gyűrűzött meg, majd Dudás Miklós természetvédelmi felügyelő és Kosina Zsolt helyezték ki. A kerecsen sólyom Magyarországon fokozottan védett ragadozó madár. Hazánk területén mintegy 150 pár fészkel belőlük, eszmei értéke egy millió forint. Ezért is kell az ilyen adoptálásoknál különös óvatossággal eljárni.
- Nyolc fészket ellenőriztem a park területén és egyben találtam olyan azonos korú fiókákat, amelyek mellé kitehetők a telepen kelt madarak mondja Dudás Miklós, - sajnos az elmúlt hetek esős időjárása lehetetlenné tette a korábbi kihelyezést így számítottunk arra, hogy a megriadt fiókák, mivel már megnőttek, esetleg kiugranak a fészekből. Szerencsére ilyen nem történt. A szakemberek gondoltak arra is, hogy a fészekben lévő három fióka mellé tett két másik hirtelen megterhelést jelent a visszaérkező szülőpárnak, ezért két napra való táplálékot is helyeztek a fészekbe.
- Gyakorlati tapasztalatunk az, hogy ha elegendő táplálék áll rendelkezésre a kerecsen öt fiókát is fel tud nevelni. Itt azonban már csak utónevelésről van szó, mert 7-10 napon belül a fiókák már kirepülnek és két-három hét múlva már elkezdik az önálló zsákmányolást. Időközben a dajkaszülőktől mindent megtanulnak és így minden esély meg van rá, hogy sikeresen visszajussanak a természetbe ezek a madarak.
Képek és szöveg: Tikovits Ernő greenfo
Forrás:greenfo