Három éves a magyar Greenpeace
A nemzetközi környezetvédő szervezet hazai képviselete a nagy visszhangot kiváltó akcióknak köszönhetően mára országos ismertségre tett szert.
A nemzetközi Greenpeace 1971-ben alakult meg azzal a céllal, hogy fellépjen az amerikai kísérleti atomrobbantások ellen. Mára a szervezet 40 országban van jelen, közel 3 millió adományozó és 400 000 önkéntes segíti tevékenységét. Hajói révén képes hatékonyan fellépni a tengerek és óceánok élővilágának védelmében is. A Greenpeace függetlenségét nagyrészt annak köszönheti, hogy kizárólag magánszemélyek adományait fogadja el.
A 2002-ben megnyitott budapesti iroda a Greenpeace bécsi központú közép-kelet európai regionális szervezetéhez tartozik. A nyolc magyar munkatárs tevékenységét 21 000 adományozó és 4-500 aktivista segíti.
Az eltelt három év során hazánkban a szervezet fellépett a Tisza védelmében, a génmanipulált élelmiszerek és vetőmagok elterjedése ellen, felhívta a figyelmet a Paksi Atomerőműben bekövetkezett problémákra, valamint ezirányú kampányának eredményeképp Magyarország tagja lett a bálnák védelmét garantáló nemzetközi testületnek, a Nemzetközi Bálnavadászati Tanácsnak. A zöld aktivisták Magyarországon és Romániában is több alkalommal, látványos akciókkal hívták fel a figyelmet a romániai Verespatakra tervezett aranybánya veszélyeire. A Greenpeace legemlékezetesebb magyarországi fellépése a Zengőre tervezett NATO lokátorhoz kapcsolódik. A Civilek a Zengőért Mozgalommal, a Védegylettel és az MTVSZ-el alkotott szövetség meg tudta óvni a Zengő-hegy fáit és védett virágait a nemzetközi katonai szervezet környezetpusztító beruházásától.
A szervezet következő jelentős rendezvénye a Greenpeace egyik hajójának Magyarországra érkezése júliusban. A vitorláshajó a Dunán úszva szeli keresztül a Kárpát-medencét, mindenütt felhívva a figyelmet a klímaváltozás veszélyeire és a megújuló energiaforrások alkalmazásának fontosságára. A további tervek között szerepel a Greenpeace vidéki aktivistahálózatának szélesítése, a verespataki aranybánya-projekt megakadályozása, Magyarország GMO mentességének megőrzése.
Magyarországi eredményeink:
2002 - Tiszta Viz Túra:
Felmértük a Tiszát fenyegető üzemek működését, ennek keretein belül felléptünk a Sajó szennyezése ellen.
Verespatak: Bukarestben tiltakoztunk a verespataki aranybánya-beruházás ellen.
2003 - Paks:
Nem hagytuk, hogy a hatóságok elkendőzzék az üzemzavart
Verespatak: Felszólítottuk Persányi Miklós minisztert, hogy lépjen fel a beruházás ellen. Mára elkezdődött a beruházás nemzetközi környezetvédelmi hatásvizsgálata.
Babakozmetikumok: Kivonattuk az MDGN nevű allergén tartósítószert a babakozmetikumokból.
2004 - GMO:
Több tucat élelmiszergyártót és forgalmazót bírtunk rá, hogy garantálják génmódosítás-mentességüket. A fogyasztók tájékoztatására elkészült a GM-mentes élelmiszerismertető füzet.
Zengő: Két alkalommal is sikeresen megakadályoztuk a környezetromboló radarépítést.
Bálnavédelem:
Rávettük a kormányt, hogy Magyarország lépjen be a bálnák védelmét garantáló nemzetközi testületbe. Magyarország az idei éves kongresszuson immár másodszor szavazhat a bálnák védelméért.
2005 - GMO:
Követelésünkre a kormány tilalmat vezetett be a GM kukorica termesztésére.
Zengő: Harmadszor is megakadályoztuk a fák kivágását.
Atomenergia: Egy vándorkiállítás képein keresztül felhívtuk a figyelmet a nukleáris hulladékok veszélyeire.
Forrás: Greenpeace