Július 31. szerda, Oszkár
Hírek, események 2013. szeptember 18. 15:36

ELKEZDŐDÖTT A PARÁDFÜRDŐI IFJÚSÁGI TÁBOR FEJLESZTÉSE

Képgaléria
ELKEZDŐDÖTT A PARÁDFÜRDŐI IFJÚSÁGI TÁBOR FEJLESZTÉSE
Teljesen megújul a kecskeméti önkormányzat tulajdonában lévő parádfürdői tábor, a „Parádfürdői Ifjúsági Tábor és Erdei Iskola infrastrukturális és szakmai fejlesztése” című, KEOP-3.3.0/09-11-2011-0002 azonosító számú projekt keretében. A mintegy 81 millió forintos uniós és hazai támogatással megvalósuló beruházáshoz az önkormányzat további 9 millió forint önerőt biztosít.

A mai napon a kecskeméti városháza adott helyet a sajtótájékoztatóval egybekötött ünnepélyes projektnyitó rendezvénynek. A projektet dr. Zombor Gábor polgármester nyitotta meg, Mák Kornél alpolgármester a fejlesztést mutatta be, a tábor tevékenységéről pedig Józsa Katalin, a létesítményt működtető Kecskeméti ifjúsági Otthon igazgatója tartott prezentációt.
A „Parádfürdői Ifjúsági Tábor és Erdei Iskola infrastrukturális és szakmai fejlesztése” projekt keretében eszközbeszerzés, építési beruházások és ESZA típusú fejlesztés valósul meg. Ezzel egy modern, minden igényt kielégítő infrastruktúrával rendelkező létesítmény jön létre, a munkatársak továbbképzésével és az oktatási módszerek fejlesztésével hatékonyabb tanulásszervezési tevékenység valósul meg. Ezen fejlesztésekkel lehetővé válik az erdei iskola hosszú távú működése és fenntarthatósága.

Eszközbeszerzések: a beruházás ezen része kültéri és beltéri eszközök, bútorok, oktatási szemléltető és segédanyagok beszerzését célozza. Egy jó természeti adottságokkal rendelkező környezet, egy megkapó táj, egy élményszámba menő szálláshely mind-mind megalapozzák a környezettudatos, környezetbarát nevelés hatékonyságát. A programok lényege nemcsak a terepi, szabadtéri munkában, de a megfelelő szemléltetésben, az ismeretek elmélyítését szolgáló csoportos foglalkozásokban is rejlik.

A szálláshely maximális kihasználtságát egy modern közösségi tér felépítése segíti. Olyan kiszolgáló helyiségek jönnek létre, amelyek speciális (például víz-, talajminta, levegőszennyezettség) vizsgálatok elvégezésére alkalmasak, az erdei iskolai modulok elvárásainak megfelelően a legmodernebb, legmeggyőzőbb, szemléltetésre legalkalmasabb technikai felszerelésekkel ellátottak, egy időben több csoportos foglalkozás megtartására alkalmasak és a jövőbeni fejlesztéseket is szolgálják. Olyan terek, ahol a szokásos tantermi előadás-jellegen túl másféle tanítási, nevelési gyakorlat is bevethető, ahol lehetőség nyílik pl. interaktív, játékos oktatásra, csoportbontásra.

Építési jellegű munkák: a projekt keretében létrejövő közösségi épület elsősorban az erdei iskola beltéri foglalkozásainak, másodsorban közösségi rendezvényeknek ad teret. Osztható közösségi térből és kiszolgáló helyiségekből álló épület – korszerű berendezésekkel és eszközökkel felszerelve – , amely kiválóan alkalmas a speciális erdei iskolai programok megrendezésére. A belső közösségi tér - mozgatható falakkal - igény szerint kisebb terekre határolható. Ez a megoldás több csoportos foglalkozás, vagy egy nagy létszámú rendezvény lebonyolítását is lehetővé teszi. Az épület megépítésével az erdei iskola eddigi nagy gondja oldódik meg, több oktatóhelyiség áll majd rendelkezésre, valamint a gyermekek közös foglalkoztatására alkalmas tér is létesül. Az utóbbi főként az erdei iskola fő szezonjában, ősszel és tavasszal gyakori csapadékos időszakokban segíti majd a működést.

A megvalósítás során energia megtakarítást és környezetbarát üzemeltetést szolgáló berendezéseket is telepítenek. A cél, hogy a tábor egészének működése során érvényesüljenek a környezeti szempontok, a létesítmény gazdaságosan működtethető, és hosszú távon fenntartható legyen. Mindezek mellett fontos, hogy az erdei iskola programjain résztvevő gyermekek a gyakorlatban is megismerkedjenek a környezettudatos életmóddal. E projektelem megvalósítása során előtérbe kerülnek a megújuló energiák, csökkentik a vízfogyasztást, és a hulladékkezelésben is használnak környezetbarát megoldást.

A környezetrendező beruházások során az új épületekhez vezető belső utak, parkolók kialakítása, támfal építése, tereprendezés, kertépítés valósul meg.

A fejlesztés keretében a munkatársak továbbképzésére is lehetőség nyílik, továbbá megtörténik az oktatás szemléltető-, segédanyag és módszerfejlesztés. Jelenleg a létesítmény minősített programjai teljes körűen tartalmazzák a Mátra természeti környezetének bemutatását. A modulok melletti foglalkozásokkal (pl. kézművesség, a palóc hagyományok, a természetközeli és hagyományos falusi életforma megismerése) jól kikerekedik a résztvevő gyerekek ismeretszerzési lehetősége. A jövőben a minősített programokat az erdei iskola tanulásszervezési módszereitől nem idegen drámapedagógiai technikákkal foglalják keretbe, korosztályokhoz és időjárási viszonyokhoz alakított változatok kidolgozásával. A metódusok kidolgozása, az oktatási anyag fejlesztése a Kecskeméti Ifjúsági Otthon drámapedagógiában élenjáró munkatársai és a partnerek bevonásával történik.

Kövessen minket a Facebookon is!