Leonardo szenzációs találmányainak titka
1.Leghíresebb találmánya az úgynevezett automobil, amely alkatrészei tekintetében akár mai FIAT elődje is lehetne. Az első önjáró járművet azonban a mester eredetileg udvari ünnepségekre szánta, hogy különféle fény- és hanghatásokkal szórakoztassa a közönséget.
2. Megfigyelte a madarak repülését, és arra jutott, hogy az ember levegőbe emelkedéséhez egy gépezet szükséges. Leonardo repülő szerkezete azonban még nem volt működőképes, mivel az emberi erő kevés volt a hatalmas súlyú gépezet égbe emeléséhez.
3. I. Ferenc francia király tiszteletére mechanikus oroszlánt épített, amely lábait mozgatva tudott járni, fejét forgatni. Hátsó lábaira állva a mellkasán kinyílt egy ajtó, amelyből liliomesőt szórt az uralkodó lábai elé.
4. Rajzai és leírásai között számtalan hadi technikai eszköz megtalálható: tervezett sarlós kerekű harckocsit, emberi erővel hajtott páncélkocsit megfigyelőtoronnyal és ágyúkkal, valamint emelőgépezetet óriás ágyúk szállítására.
5. Mérnökként hatalmas csatorna- és öntözőrendszert dolgozott ki a Lombardiát behálózó folyók szabályozására. Ezzel csökkentette a városok közötti távolságokat, a megzabolázott vízzel pedig a termékenységet vitte el sok helyre.
6. Mértéktelenül szerette a matematikát: olyan redukciós körzőt tervezett, amely szabályos ellipszis rajzolására alkalmas.
7. Leonardo mechanikus órájának érdekessége, hogy Föld-középpontú. A díszes lap közepén a Föld található, amely körül kering a Hold és a Nap. Jelölte a hónapokat és az asztrológia tizenkét állatövét is.Annyiban újdonság ez az óra, hogy már a percet is tudta mutatni.
8. Hangszert tervezett, és az ókori szerzőket tanulmányozva tudta, hogy összefüggés van a húr hosszúsága, feszessége és a kiadott hang között.
9. Camera osbcurája, azaz Leonardo sötétkamrája a „fényképezőgép ősének” is mondható. A lyukkamerába behatoló fénysugár a környezet vizuális képét fordított állásban vetíti a doboz falára. Ha azonban egy lencseként működő gömböt helyezünk a fény útjába, akkor az visszafordítja a képet.
10. Az első természetes műanyag – egy bakelithez hasonló anyag – megalkotása is Leonardo nevéhez fűződik. A reneszánsz zseni mesterséges anyagainak receptjét számos oldalnyi rajzos feljegyzés őrzi.
A pécsi „Leonardo, a reneszánsz zseni” című tárlat amellett, hogy bemutatja a polihisztor közel 60 méret- és korhű találmányát; elénk tárja a kifinomult művészt és a természet erőit folyvást kutató tudóst. Leonardo szemén keresztül olyan megvilágításba helyez dolgokat, amire eddig talán még nem is gondoltunk. Érdemes megnézni a kiállítást, és felfedezni a reneszánsz lángelme ismert és kevésbé ismert különös világát.
„Leonardo, a reneszánsz zseni” című kiállításról
A pécsi „Leonardo, a reneszánsz zseni” című tárlat minden idők legátfogóbb Leonardo-kiállítása a polihisztor mérnöki és tudományos munkásságáról, amely Európában először Pécsett látható. A kiállítás bemutatja a reneszánsz lángelme közel 60 méret- és korhű találmányát. A tárlat a Janus Pannonius Múzeum két helyszínén, a Modern Magyar Képtárban (Pécs, Papnövelde u. 5.) és a Martyn Múzeumban (Pécs, Káptalan u. 4.) látogatható 2014. szeptember 30-ig, a hét minden napján 10-től 18 óráig.
További információk: www.leonardopecs.hu
A legfrissebb hírek, információk: https://www.facebook.com/leonardopecs
Osztálykirándulások szervezéséről információ kérhető a kiállítás weboldalán, a jegyvásárlás menüpontban megadott telefonszámokon, továbbá a [email protected] e-mail címen.
A kiállításra utazóknak a MÁV-Start Zrt. 50%-os alkalmi menettérti kedvezményt biztosít, további információ: http://pecsimuzeumok.hu
A Janus Pannonius Múzeumról: http://www.jpm.hu/