14 MILLIÁRDOS SZENNYVÍZBERUHÁZÁS VALÓSULT MEG MAKÓN ÉS TÉRSÉGÉBEN EURÓPAI UNIÓS ÉS HAZAI FORRÁSBÓL
A beruházás megvalósulása 2010 novemberében kezdődött a Makói szennyvízcsatorna-hálózat rekonstrukciójával, majd 2011 folyamán indultak a csatornaépítési munkálatok, illetve a szennyvíztisztító telep bővítése. A kivitelezési munkálatok döntő része befejeződött az előírt határidőre, jelenleg a próbaüzem zajlik az érintett településeken, amelynek befejezési határideje 2014. szeptember 17.
Dr.Buzás Péter, Makó polgármestere – megköszönve a közreműködők munkáját és az érintett lakosság törelmét – kiemelete: a beruházás megvalósulását az egyedi és hatékonynak bizonyult lakosságiönrész-finanszírozás is segítette, mivel a lakástakarékpénztári konstrukció lehetővé tette mind a gerincvezeték, mind pedig a házi bekötések finanszírozását.
A fejlesztés keretében bővült a szennyvízcsatorna-hálózat Makón, Kiszomboron, Maroslelén, Földeákon, Apátfalván és Magyarcsanádon pedig kiépült. A hat településen közel 550 km szennyvízcsatorna, 34 db új szennyvízátemelő, valamint 14 ezernél több új házi bekötés épült, hatszorosára növelve az ellátott háztartások számát.
Mindezzel összefüggésben jelentősen fejlődött a szennyvízkezelés is. A meglévő szennyvíztisztító telep biológiai tisztítási kapacitása közel kétszeresére – 52 500 lakóegységre – növekedett. További, a káros környezeti hatásokat csökkentő elemként új szennyvíziszap-kezelő és –elhelyező, napenergiát felhasználó rendszer létesült, amely évente több mint ezer tonna szárazanyag-tartalomban meghatározott mennyiségű, víztelenített iszap kezelésére alkalmas, amelynek végső felhasználója a mezőgazdaság lehet. A fejlesztés eredményeképpen a telep alkalmassá vált arra, hogy csak a lehető legmagasabb hatásfokú biológiai tisztítási folyamaton keresztüljutott, minden hazai és nemzetközi határértéket teljesítő tisztított szennyvíz kerüljön vissza Marosba.
A beruházás eredményeként mind a talajvíz, mind a felszíni vizek, így a Maros terhelése is számottevően csökkent. A projekt megvalósulása hozzájárult a szennyvíztisztítási tevékenységek környezetterhelő hatásainak minimalizálásához és a környezetszennyezés megelőzéséhez, csökkentek a tisztítatlan szennyvizek okozta közegészségügyi kockázatok. A szennyvízberuházás hosszú távon csökkenti a belvízveszély kialakulását, egyúttal védi Makó és térsége ivóvízbázisát is.
A környezeti állapot javulásához jelentősen hozzájárult az is, hogy a beruházás keretében a tervezettet többszörösen meghaladó útrekonstrukcióra kerülhetett sor, amelynek következtében Makó város útjainak kilenctizede kapott új aszfaltburkolatot.
A projekt kivitelezésében Makón, Apátfalván és Magyarcsanádon az OMS Környezetvédelmi Kft., az EuroAszfalt Kft. és a Közgép Zrt. alkotta Makó-OEK Konzorcium, Kiszomboron és Földeákon a KEVIÉP Kft., Maroslelén pedig az A-Híd Építő Zrt. a csatornaépítést, a Bonex Kft. a makói csatornarekonstrukciót, a Strabag MML Kft. pedig a szennyvíztelep bővítését és fejlesztését végezte.
A megvalósulás pénzügyi hátterét az Európai Unió és Magyarország kormánya, valamint az érintett települések önereje biztosította.