Válságban a baromfi génmegőrzés
Az 1897-ben alapított gödöllői Kisállattenyésztési és Takarmányozási Kutatóintézetet (KÁTKI), főhatósága, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium átszervezéssel 2006. január 1-i hatállyal megszünteti. A megszüntető okirat szerint az Államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. Tv. 88. § (3), 90. § (1/c) pontja, valamint 217/1998 (XII. 30) kormányrendelet 11. §-a alapján az Intézetet, mint költségvetési szervet az Állattenyésztési és Takarmányozási Kutatóintézet (Herceghalom) általános jogutódlásával szünteti meg.
A fentiekhez mi, az Intézet dolgozói az alábbiakat fűzzük:
Az intézkedés szerint, újra abba az intézménybe kerülne át a KÁTKI, amelytől 15 évvel ezelőtt, szakmai indokok alapján, az FVM önálló gazdálkodású szervként már egyszer leválasztotta. Ezentúl a két intézet szakmai és egyéb kapcsolatai jók.
A megszüntető határozatról ill. annak létéről 2005. december 13-ig hivatalosan nem értesítették intézményünket. Ezen a napon utasítást kaptunk az FVM Költségvetési Főosztályától az Intézet számláinak a KÁTKI keretszámlájára történő átvezetésére, hogy előbbiek december 31-vel megszüntethetőek legyenek. Mivel a KÁTKI az intézkedés okát nem ismerte, ezért kérte annak indoklását. Erre a kérésre faxon küldték meg a megszüntetetésről szóló okiratot. Az ügyben érdemi egyeztetést, informálást egyik érintett intézménnyel sem folytatott az FVM.
Az FVM-ből származó homályos utalások azt sejtetik, hogy intézményünk átszervezésével telephelyünk is Herceghalomba kerülne át ingatlanaink értékesítésével egyidőben, kivéve (egyelőre) méhészeti osztályunkat. Ezekre az információkra való hivatkozással sem vontak be minket semmilyen tárgyalásba, nem volt lehetőségünk további részleteket megismerni, sem alternatívákat kidolgozni. Az eljárás intézményi- és humánpolitikai ügyintézése az "átkos" éveket idézi számunkra.
A régóta agonizáló agrár kutatóintézeti hálózat egyik olyan tagját érinti ez az intézkedés, amely a következetes kiéheztetés mellett, még jelenleg is életképes és az állam által ránk bízott feladatokat - többek között a 2004-ben nemzeti kinccsé nyilvánított baromfi génbank fenntartását - és hazai és nemzetközi kutatásokat áldozatos munkával, magas színvonalon ellátta. A megszüntetés azért is érthetetlen, mert jelenleg a KÁTKI több, országos és nemzetközi jelentőségű - több százmillió forintos- pályázati munka felelőse.
fodrostollú magyar lúd
Az újjáalakuló Kisállattenyésztési és Takarmányozási Kutatóintézet 1990-ben saját erőből kezdte a régi magyar baromfifajták génbankjának kialakítását, amely ma világviszonylatban is az egyik legjelentősebb nemzeti baromfi génbankká fejlődött, ahol valamennyi régi magyar baromfifajta (7 magyar tyúkfajta, 2 pulykafajta, gyöngytyúk, magyar liba és kacsa színváltozatok) génmegőrzése és elittenyésztése folyik. Nem ismert számunkra az a koncepció, amely lerombolja egy még mindig működőképes és több mint 100 éves tradíciókkal és hírnévvel rendelkező kutatóintézet kutatási és baromfi génmegőrzési infrastruktúráját és teljesen lehetetlen helyzetbe hozza a - szinte kizárólag Gödöllői lakosokból álló - hazánk által és nemzetközi szinten is nagyra értékelt szürkeállományát. Megjegyzendő, hogy a herceghalmi intézet ingatlanai is állandó célpontjai az ingatlanspekulációknak.
A helyzet azért is kilátástalan és szomorú, mert ilyen intézkedések a fejlődő országok sorába taszítják bizonyos értelemben hazánkat. Jóllehet, számos ilyen országban példamutató prioritást élveznek a génmegőrzés és kisállattenyésztési kutatások, melyek kultúráját többek között intézetünk exportálta. Az agrárium állítólagos csodálatos jövő évi támogatási lehetőségeiből intézményeink, úgy látszik, teljesen kimaradnak, hiszen túlélésükre és értékeik átmentésére sem gondol a tárca. A tervezett intézkedés kidolgozatlansága, arról győz meg minket, hogy sem megtakarítást, sem jelentős, ingatlanértékesítésből származó bevételt nem fog tudni realizálni a tárca, viszont óriási, milliárdos értékű kutatási, génmegőrzési és egyéb közcélokat szolgáló infrastruktúrát és hozzátartozó szakmai elitet fog elveszíteni hazánk.
Forrás: www.katki.hu