MÁK-os harc a parlagfű ellen
Ma Magyarországon a parlagfű mintegy 4 millió hektár területen fordul elő, ezen belül a gyommal erősen fertőzött területek nagysága több százezer hektár. Hazánk legveszélyeztetettebb területe Bács-Kiskun megye északi része és az észak-alföldi területek.
A mentesítés kormányzati programjának végrehajtásában, összesen 8 minisztérium vesz részt, és a kormány a parlagfű elleni védekezés...
összehangolására létre hozta a „Parlagfűmentes Magyarországért” Tárcaközi Bizottságot, amely az ország területére intézkedési tervet készített. Ebben prioritást kapott feladatok többek között a kényszerintézkedések elrendelése, a közmunkaprogram, az aerobiológiai hálózat karbantartása, fejlesztése, valamint a széleskörű tájékoztatás.
A Tárcaközi Bizottság a megyék felé azzal a felkéréssel fordult, hogy alakuljon meg a Megyei Államigazgatási Kollégium keretén belül egy szűkebb testület, amely szervezetten, hatékonyan, nagy publicitás mellett koordinálja a parlagfű-mentesítési feladatokat.
A Bács-Kiskun Megyei Államigazgatási Kollégium (MÁK) minap megtartott rendkívüli ülésének fő napirendi pontja a parlagfű-mentesítési bizottság létrehozása, a megyei feladatok és a szükséges intézkedések áttekintése.
Dr. Metzinger Éva, a MÁK vezetője szólt az elmúlt évi tapasztalatokról, a jogszabályváltozásokról, a települések bel- és külterületén illetékes szervek feladatairól. A felkészülés első lépéseként a települési önkormányzatok jegyzőinek értekezletén megtörtént a szakmai tájékoztatás, valamint a felhívása arra, hogy az önkormányzatnak is a saját területén kötelező a védekezés.
A bizottság intézkedési tervében a sajátos feladatokat kell megfogalmazni, például azt, hogyan kapcsolhatók be ebbe a munkába a falugazdászok, közterület felügyelők, mezőőrök, akik segíteni tudnak a felderítésben. Szükség van a civil szervezetek közreműködésére is – hangzott el a kollégium ülésén.