Újra veszélyben a varjak!
Néhány nap múlva Kecskemét lesz a helyszíne a Természetvédő Szervezetek XVII. Országos Találkozójának, amelynek akár kiemelt témája is lehetne a Széchenyivárosban élő vetési varjak ellen a napokban elkövetett "merénylet". A református egyházközség ugyanis megsértette a természetvédelmi törvényt azzal, hogy kedden engedély nélkül kezdte meg a védett madarak fészkelő helyéül szolgáló nyárfák kivágását a Termostar melletti temetőben. A helyszínen lakossági bejelentés után a Kiskunsági Nemzeti Park emberei állították le a munkát.
Az ügy hosszú évekkel ezelőtt kezdődött. Többször megtörtént, hogy a költés előtt megkísérelték leverni a madarak fészkeit, ami ellen környezetvédők emelték fel a szavukat. Úgy tűnt nyugvópontra került az ügy, és fellélegezhetnek az aggódó kecskemétiek, amikor 2001. júniusával védelem alá helyezték a vetési varjat. Éppen ezért kedden nem akart hinni a szemének az az elkötelezett madárvédő hölgy, aki Irinyi utcai ablakából nap mint nap nyomon követi a mintegy 300 tagú populáció életét. Rémülten látta, hogy a nyárfasor középső része foghíjas, és lázasan dolgoznak a favágók a varjak lakhelyének megsemmisítésén. A beteg hölgy, aki ha állapota engedné, valószínűleg odabilincselné magukat a fákhoz, rögtön a telefonhoz nyúlt, hogy megtudja, mi is történt. Hívta a temetőt üzemeltető református egyházat, az önkormányzatot, értesítette a Kiskunsági Nemzeti Parkot, a Magyar Madártani Egyesületet és a Porta Egyesületet is.
Szerda reggel érkeztek a helyszínre a KNP munkatársai, akik a természetvédelmi törvény 43. paragrafusa 1. pontjának megsértése miatt azonnal leállították a munkát a temetőkertben. Ekkor már 12 fa, azzal együtt legalább 50 fészek tűnt el a helyszínről. A fakitermelő cég képviselői arra hivatkoztak, hogy engedélyük van a munkára, azt a bizonyos papírt egy órán keresztül várták a Kiskunsági Nemzeti Park, a sajtó és a Porta képviselői. Végre megérkezett Tóth Imre, a temető vezetője. Ő a temetői törvényre hivatkozva ismertette az egyházközség álláspontját. Elmondta, hogy nekik semmi bajuk a madarakkal, ugyanakkor kötelességük biztosítani a kegyeleti jogok gyakorlásának feltételeit. Mivel a fák lehulló ágai megítélésük szerint a templomkert látogatóinak testi épségét veszélyeztetik, és a sírokban is kért tehetnek, 2005-ben kérték az üggyel kapcsolatban az önkormányzat szakmai véleményét. A szakvélemény igazolta, hogy a fák egy része elöregedett. Ez alapján döntöttek úgy, hogy idén tavasszal megszüntetik a temetőben a balesetveszélyes állapotokat, a kiadott szakvélemény pedig engedélyeztetési kötelezettséget nem írt számukra elő. - A varjak nem élvezhetnek elsőbbséget az emberi élettel szemben - hangsúlyozta Tóth Imre, a madarak pedig találhatnak fészkelő helyet a temető más részein.
A Nemzeti Park munkatársai természetesen nem így gondolták. Tájékoztatták az urat, hogy a természetvédelmi törvény értelmében nem vághatnak ki olyan fákat, amelyeken védett madarak fészkelnek. Mivel a természetvédelmi hatóság nem engedélyezte a munkát, törvénytelen a fakitermelés. Erről jegyzőkönyvet készítettek, amit Tóth Imre nem volt hajlandó aláírni. Ekkorra a rendőrség munkatársai is a helyszínre érkeztek, akik leszögezték az ügy a bíróságon folytatódik majd. A KNP továbbítja jelentését a szegedi zöldhatóságnak, amely remélhetőleg a legrövidebb időn belül elindítja az eljárást. A fűrészek egyelőre csendesek a temetőben, a varjak panaszos károgását sem hallani, azt azonban egyelőre nem tudhatjuk, költhetnek-e idén tavasszal régi lakóhelyükön a védett madarak. Ha az ő szavukat nem is hallják meg, remélhetőleg a természetvédelmi hatóság gyors intézkedése nem marad el.