ÚJABB ÉPÜLETET NYILVÁNÍTOTTAK MŰEMLÉKKÉ BÁCS-KISKUNBAN
A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) javaslatára Hiller István, oktatási és kulturális miniszter napokban műemlékké nyilvánította a kiskunfélegyházi Szent István-templomot.
Hajagos Gyula plébános sejtette, hogy készül valami, mivel néhány hete a város is felvette védett épületei közé a templomot, de a konkrét miniszteri döntésről lapunk munkatársától értesült.
- Örül a hírnek?
- Természetesen. Egy ilyen minősítés óhatatlanul örömmel tölti el az embert, mert a műemlékké nyilvánítás egyben egyfajta kitüntető elismerés, megtiszteltetés is. Növeli a templom ismertségét, jelentőségét és fontosságát. Mindazonáltal úgy gondolom, amikor 1872-ben lerakták az épület alapkövét elsősorban nem műemléket, hanem Isten házát terveztek építeni. S kapjon bármilyen elismerést, szálljon bármilyen messze is a híre, a kiskunfélegyházi Szent István templom elsősorban mindig Isten háza marad.
- A védetté nyilvánítás változtat-e bármin a jövőben?
- Ha érték kerül a birtokunkba annak természetesen, örülünk. Ugyanakkor egy ilyen érték birtoklása jókora felelősséget, úgy is mondhatnám: gondot is jelent. Innentől kezdve nagyon komoly szabályok határozzák meg, hogy a jövőben milyen feltételekkel végezhetünk bármilyen felújítási vagy átépítési munkálatot a templomban. A javaslatot tevő Kulturális Örökségvédelmi Hivatal egyben engedélyeztető hatóság is. A KÖH adja ki azokat az engedélyeket, melyek birtokában bármilyen beavatkozás elvégezhető. Csak a tőlük kapott jóváhagyás alapján fordulhatunk további engedélyekért a helyi építésügyi hatósághoz.
- Mikor válna időszerűvé a templom felújítása?
- Remélem, nagyon sokára. Azt valamennyi félegyházi láthatta, hogy a templom felszentelésének 125. évfordulójára aránylag nagy felújítási munkálatokat végeztünk. Megújult a templom héjazata, elektromos hálózata, külső-belső festése, valamint egy sor kisebb-nagyobb, a templom komfortosságát fokozó rekonstrukció is megvalósult. Joggal bízunk abban, hogy egyhamar nem kerül sor olyan munkálatokra, melyek jóváhagyásához akár a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal, akár a helyi építésügyi hatóság engedélye kellene.
- A minősítés nyilván a templom látogatottságát is növeli majd. A plébános számára melyik a nagyobb öröm: ha a látogatók száma gyarapszik, vagy a híveké?
- Papként elsősorban a hívő lélekkel templomba járók számának növekedésének örülök. Ugyanakkor tudom és hiszem, hogy a templomoknak különös atmoszférája van. A látogató persze megcsodálja magát az építészetileg szép épületet, a freskókat, szobrokat, de túl a látvány nyújtotta élményen, a templomban eltöltött negyed- vagy félóra lelkileg is megérinti, s ha engedi, hogy bensőleg is hasson rá a templom, előbb-utóbb ez a szemléletén is nyomot hagy, és az az ember egyszer csak imára fogja kulcsolni a kezét.
(Forrás:BAON.HU)