Tompán a Wojtyla sorsközösség
A Wojtyla Barátság Központ és a Porta Egyesület röviddel a szekszárdi kulturális kalandtúrát követően Tompára szervezett bakancstúrát. Sulyok Ferenc, a KEFAG Zrt. vezérigazgatója személyesen kalauzolta a résztvevőket az erdészeti vállalat által támogatott október 4-ei autóbuszos kiruccanáson. (Fotók: Tódor Norbert)
Ki gondolná, hogy egy báró kastélyt épít magának a bácskai pusztába, a semmi közepébe?
Tompa várostól délre, a Bárómajorban található a Rédl család egykori fényűző kastélya, melynek az 1830-as évektől vannak írásos nyomai. Romantikus külsejét az 1860-as bővítéskor kapta. Rédl Béla báró egykori birtokához 50 hektáros arborétum tartozott. A birtok mellett áll a neogót stílusban megépült Szent Anna templom. A budavári Mátyás-templom kicsinyített változatának tartják. Noha hiányzik a Béla-torony, főtornya sem nyolcszögletű, csak négyszög-keresztmetszetű, kevesebb az oldalszentély, és a csipkézet is szerényebb, vonalaiban mégis jogos a hasonlóság. A kápolna 1905-ben készült el. A helyi legendárium szerint egy cigányasszony megjósolta a bárónak, hogy amint felépül az istenháza, a földesúr meghal. Egyesek ezzel magyarázzák, hogy az építkezés miért húzódott 1893-tól 1905-ig. Állítólag, amikor elkészült a templom és feltették a torony-keresztet, a báró tényleg holtan rogyott össze. A történet valóságalapja nem igazolható, azonban a halálozás éve pontos – hangzott el a helyszínen.
A túrázás természetjárással és szeretetvendégséggel folytatódott a tompai erdészet területén. Sulyok Ferenc bemutatta a körforgalomnál nemrégiben elkészült 5 méter magas fakeresztet, melyet a közelmúltban Budapesten megrendezett 52. Nemzetközi Eucharisztikus Világkongresszus emlékére állíttatott a KEFAG Zrt.
Az erdészet vezetői végül a közeli faültetvénybe invitálták a kirándulókat, ahol faragott tölgyfaoszlop hirdeti: „Ezt az egy hektárnyi hazai egyéb kemény lombos emlékerdőt a KEFAG Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt. telepítette a 2021-es „Egy a természettel” Vadászati és Természeti Világkiállítás jegyében.”
A kiváló hangulat uralta barangolás a kelebiai művelődési házban ebéddel ért véget. A helyiek házi készítésű szarvasgulyással, süteménnyel, valamint kiváló alföldi borokkal és pálinkával kedveskedtek a kecskeméti vándoroknak.