Területrendezés a főtéri Károlyi Bernát-emlékkőnél

A Porta Egyesület aktivistái a hírös város önkormányzatának közreműködésével éppen huszonegy évvel ezelőtt, 2004. június 6-án egy piros virágú díszgalagonyát ültettek, mellé pedig emlékkövet helyeztek el, hogy ily módon is felhívják az utókor figyelmét Károlyi Bernát atya (1892-1954) nemes tetteire.
A ferences szerzetespap – aki több más állomáshely után 1941-ben került a hírös városba – embermentő tevékenységet végzett a kecskeméti rendházban. Nyilasok elől bújkáló katonatiszteket, civileket és származásuk miatt üldözötteket egyaránt rejtegetett. A náci zsidópolitikával teljesen szembehelyezkedett. Nem mondott fel a kolostor egyes helyiségeit bérlő zsidóknak, keresztelt zsidó állampolgárokat, hamis papírokkal látta el őket, sőt, ferences rendruhába is öltöztetett egyes menekülteket. Ferences házfőnökként bejárt a kecskeméti gettóba, az elhurcolások idején a vagonokat is látogatta. A nyilas hatalom múlásával és az orosz front közeledésével lényegében Károlyi Bernát igazgatta a várost, mert az itteni elöljáróságok elmenekültek.
A 2004-ben ültetett galagonyafát vandál kezek évekkel korábban kitörték, a kiszáradt csonk sokáig ott éktelenkedett, nagymértékben rontva ezzel a főtér esztétikai értékét. A kipusztult fát a KEFAG Zrt. tavaly ősszel ingyenesen pótolta.