Megmentik-e a Móricz-fát?
Kidőlt júniusban Hetényegyháza egyik jelképe, a Móricz-fa. A már korábban is betegeskedő tölgyet a vihar szakította ketté. Most lopják a fa maradványait, de a Hetényegyházi Városrészszépítő Egyesület és a helyi iskola mentené a menthetőt.
Az ügynek persze előzményei is vannak. Az egyesület már évek óta szerette volna rendezni a kérdést, és felhívni a figyelmet a problémára. A telek egyébként, amelyen a fa élt, egykoron Móricz Zsigmond tulajdonában állt, még Tóth László polgármester adományozta neki. Akkortájt több művésznek, elöljárónak jutott telek, ezzel segítette a város az ő alkotó munkájukat. Állítólag a fa alatt pihent többször is az író, ezért nevezték el róla a tölgyet a helyiek. A Városrészszépítő Egyesület több kérelmet is beadott az elmúlt években a városhoz, ahol ígéretet is kaptak a terület rendezésére. Az elképzelések a fa megmentésén túl egy pihenőparkról szóltak, amely méltóképpen szolgálta volna ki a kirándulókat. Konkrét előrelépés nem történt, még tavasszal sem, amikor gombásodás miatt arról a bizonyos 24. óráról beszéltek a helyiek. Hacsak nem az, hogy a választási kampány során az MSZP helyi szervezete védnökséget vállalt a fa megmentésére. A párt azóta semmilyen lépést nem tett a kérdésben. (Egy magánszemély a nyár végén felajánlotta két kis Móricz-fáját, amit kertjében nevel, hogy a faluban ültessék ki, megjelölve, hogy a nagy tölgy leszármazottjáról van szó.)
A júniusi nagy viharban aztán kettétört a fa, és a hatalmas faanyag azóta is ott van a város tulajdonában lévő telken. Azonban egyre kevesebb, mert többen is tűzifának szállítják el a faanyagot. Az egyesület és az hetényegyházi iskola igazgatója, Mák Kornél megkérte az engedélyt a várostól, hogy az anyagokat egy olyan helyre szállítsák, ahonnan nem vihetik azt el. Kovács László, az egyesület elnöke elmondta, hogy a városüzemeltetési osztály erre rábólintott.
Ha most nem teszünk semmit, akkor két-három hónapon belül múlt időben beszélhetünk a fáról mondja Mák Kornél, a Móricz-iskola igazgatója. Meg szeretnénk akadályozni, hogy teljesen ellopják. Nemes értékről van szó, a helyi emberekhez hozzánőtt, történetével együtt. A fa környékén az egyesület pihenőparkot hozna létre, teljesen megtisztítaná a környéket és a közelben lévő Móricz-dombot is, ami nagyon rossz állapotban van, az ottani emléktáblával együtt. Benyújtottunk egy pályázatot is a kulturális minisztériumhoz, amely arra vonatkozik, hogy jövő nyárra szeretnénk egy alkotótábort szervezni, ahol fafaragók munkálnák meg a faanyagot. Az elkészült alkotásokat Hetényegyháza jelesebb közterületein helyeznénk el, ezzel méltóképpen állítanánk emléket a tölgynek.
A KEFAG munkatársai egyébként megvizsgálták a fát, és az évgyűrűk alapján megállapították, hogy 1848 és 1850 körül születhetett egyes vélemények szerint pedig még öregebb tölgyről van szó.
Fotó: Bahget Iskander (nyári képek)