Emlékérme-kibocsátás Kodály tiszteletére
Budapest, 2007. július 16. - A Magyar Nemzeti Bank "Kodály Zoltán születésének 125. évfordulója" elnevezéssel 5000 Ft névértékű, ezüst emlékpénzt bocsát ki, tisztelegve a kivételes zeneszerző, zenetudós, népzenekutató, zenepedagógus emléke előtt. Az érmét a Pénzverő Zrt. mintaboltjaiban vásárolhatják meg az érdeklődők, valamint a kibocsátás helyszínén, a kecskeméti Kodály Zoltán Zenepedagógiai Intézetben.
A jegybank Kodály Zoltán születésének 125. évfordulója alkalmából 5000 Ft névértékű ezüst emlékérmét bocsát ki, melyet Gáti Gábor szobrászművész tervezett. A törvényes fizetőeszköznek számító érme előlapján a kötelező éremképi elemek (5000 Ft értékjelzés, Magyar Köztársaság felirat, Bp. verdejegy és a 2007-es kibocsátási évszám) mellett fő motívumként fonográf szerepel néhány kottalappal, utalva Kodály Zoltán népdalgyűjtői tevékenységére.
A hátoldalon Kodály portréja, továbbá aláírása, születési és halálozási évszáma, valamint a tervező mesterjegye szerepel.
Kodály Zoltánról méltán emlékezünk meg, hiszen műveivel és zenepedagógiai munkáival nagyban hozzájárult ahhoz, hogy Magyarországot komolyzenei nagyhatalomnak tekintse a világ. Zenei pályájának alapját a népdalkutatás, népdalgyűjtés adta. Kidolgozta a gyűjtés módszertanának és a felhalmozott zenei anyag rendszerezésének szempontjait. Zeneművek százait komponálta termékeny munkássága alatt. Leghíresebb művei közé sorolhatjuk a Háry Jánost, a Székelyfonót, a Marosszéki és Galántai táncokat, a Budavári Te Deumot, a Fölszállott a páva népdalvariációkat, valamint a Concertot.
Kodály-módszer néven világhírűvé lett zenepedagógiai koncepciója mindmáig életműve legnagyobb hatású elemének bizonyul: a világ számos országában tanulnak ezzel a módszerrel a gyerekek.
Az emlékpénz 925 ezrelék finomságú ezüstből készült, súlya 31,46 gramm, átmérője 38,61 mm, széle recézett. Az érméből összesen 10000 darab készül, ebből 6000 tükörfényes (proof) kivitelben.
Az ezüst emlékpénz megvásárolható a Magyar Pénzverő Zrt. székhelyén (Budapest VIII., Könyves Kálmán krt. 38.), illetve az MNB Látogatóközpontjában üzemelő érmeboltjában (Budapest V., Szabadság tér 8-9.), valamint a kibocsátás helyszínén, a Kodály Zoltán Zenepedagógiai Intézetben (Kecskemét, Kéttemplom köz 1.).