2009. szeptember 18-27-ig tartják a Szakrális Művészetek Hetét. Idén először Kecskemét is csatlakozik a rendezvényhez a Porta Egyesület Katolikus Munkacsoportja közreműködésével. Az országos és a kecskeméti programok részleteit itt és itt találja meg.
Röviden a Szakrális Művészetek Hete programsorozatról:
Civil kezdeményezésünk célja, hogy mindenki számára elérhetővé tegyük azokat a képzőművészeti kincseket, zenei különlegességeket, melyek alkalmasak lelkünk felemelésére.
Immár harmadik alkalommal kerül megrendezésre a Szakrális Művészetek Hete, ami Budapest után tavaly országos rendezvénnyé nőtte ki magát, Esztergom, Veszprém, Győr, Szombathely, Pápa is több programmal csatlakozott a kezdeményezéshez.
Idén a Kárpát-medence számos városában rendezünk térítésmentes tárlatvezetéseket, kiállításokat, előadásokat, hangversenyeket, szakmai konferenciákat.
A fővárosban a Magyar Nemzeti Múzeum, a Budapesti Történeti Múzeum, a Hadtörténeti Múzeum, az Iparművészeti Múzeum, a Keresztény Múzeum, a Kiscelli Múzeum, a Magyar Nemzeti Galéria, a Néprajzi Múzeum, a Petőfi Irodalmi Múzeum, a Szépművészeti Múzeum, a Textilmúzeum, a Ráday Gyűjtemény, a Pálos Könyvtár tárta a nagyközönség elé elzárt kincseit.
A múlt emlékei mellett több kortárs művészeti kiállítással és kortárs zenei művekkel is szeretnénk az élő szakrális művészetet bemutatni, mely épp úgy a Teljességről szól, a teljesség igénye nélkül.
A zenei és színházi előadások a társművészetekkel karöltve töltik be itt különleges küldetésüket. Nem megszokott előadásokra invitáljuk a nézőket, hallgatókat, annál is kicsit többet szeretnénk adni. Versekkel kiegészítve a lélekemelő zenei élményeket, kiállításokkal egybekötve minél több érzékszervünkkel tapasztaljuk a Szépséget.
A több különböző műfajt felölelő esti programjainak mindegyikén 1-1 emlékeztetőt, olyan apró irodalmi emléket is kézbe kap a közönség, mely az elhangzó előadáshoz köthető, annak élményét is meghosszabbítja.
Célunk, hogy a Szakrális Művészetek Hete legyen MINDENKIÉ!
Az év 52 hetében szükségünk van rá, legyen egy ilyen lelkünket felemelő 7 napunk.
Előre is köszönjük segítségüket abban, hogy minél több művészetkedvelő, a szépre és értékekre nyitott embertársunkhoz eljussanak az információk és részvételükkel erősítsék hitünket, hogy jó utat választottunk.
A MEGVALÓSÍTÁS MÓDJA:
Rendezvényünk a Kulturális Örökség Napjai programsorozattal kapcsolódott össze. Épített örökségünk szerves részét képezik a szakrális terek, mely idén a KÖN központi témája.A Szakrális Művészetek Hete programsorozat Budapest múzeumaiban kezdődött, a velük kialakult jó kapcsolatra építjük a program vázát. Vidéken az Egyházművészeti gyűjteményeket kértük fel az együttműködésre, ahol mindenütt örömmel vettek részt a kezdeményezésben.
A Kulturális Örökség Napjai felhívásával együtt készítettük el az SZMH felhívását is, melyet az egyházak bevonásával terjesztünk a Kárpát-medencében. Helyi közösségek, csoportok személyes ismeretségek alapján juttatjuk el a templomokba, kastélyokba, ahol a rendezvényeinket szeretnénk tartani.
Médiatámogatónk a Mária Rádió, akinek Kárpát-medencei kapcsolatrendszere szintén igen jó kiindulási lehetőség. Idén a közszolgálati és kereskedelmi rádiókban és a televíziós csatornákon előzetes figyelemfelkeltő műsorokkal szándékozunk a figyelmet az őszi Szakrális Művészetek Hetére irányítani.
Célunk néhány kiemelkedő rendezvény megszervezése saját erőnkből, a többi műsort mint kész blokkot emeljük a programsorozatba, anyagi támogatást nyújtva a jelentkezők saját szervezésében megvalósított programjaihoz.
Szeretnénk erre a hétre minden ilyen irányú kezdeményezést összefogni és erőteljes sajtómegjelenést biztosítani.
Az Ars Sacra Alapítvány Kuratóriuma
Dragonits Márta Kolek Ildikó Toroczkay Ilona