A PORTA KEMÉNY KÉRDÉSE GYURCSÁNY MINISZTERELNÖKHÖZ
Megkezdődött az ország fejlődése ezt mondta Gyurcsány Ferenc ma déli kecskeméti sajtótájékoztatóján, ahol bejelentette: idén mintegy 1000 milliárd forint költhető többek között utakra, városközpontokra, az oktatásra, vidékfejlesztésre és munkahelyek teremtésére az Új Magyarország Fejlesztési Tervnek köszönhetően.
A Dél-Alföldi Régióban eddig 150 pályázat nyert összesen több százmillió forintot.
Gyurcsány Ferenc szerint az Új Magyarország Fejlesztési Terv és a mögötte álló uniós támogatás egyszeri és megismételhetetlen lehetőség az ország számára. A miniszterelnök kecskeméti sajtótájékoztatóján bejelentette: az ország 15 operatív programjából már 14-re áldását adta Brüsszel, de hamarosan az utolsóra is kézjegy kerül. A kormányfő úgy fogalmazott: nem egyszerűen utak épülnek és városközpontok szépülnek meg, hanem az oktatás is átalakul, új munkahelyek lesznek és a vidék is a fejlődés útjára lép. Idén mindezekre 1000 milliárd forint áll majd rendelkezésre. Nem a szerint döntünk a pályázatokról, hogy egy-egy településen melyik párt győzött a választásokon, és ez így van rendjén mondta a miniszterelnök.
Kecskeméten eddig 25 vállalkozó nyert összesen több mint 100 millió forintos támogatást. A Dél-alföldi Régióban már a 150 is meghaladja a nyertesek száma. Az év végére már 200 témakörben lehet pályázni. Erről már Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter beszélt, aki hozzátette: nagyon nyugodt légkörre van ahhoz szükség, hogy minden egyes forintot meg lehessen nyerni. Olyan programokat kell kínálnunk, amelyek valóban fellendíthetik az országot, de nem csak a statisztika számokban, hanem úgy is, hogy egy-egy régió közelebb kerül egymáshoz mutatott rá a miniszter.
Dr. Balogh László, a Dél Alföldi Fejlesztési Tanács elnöke leszögezte: a Dél-Alföldi Régió a 254 európai uniós régió között csak a 242-dik, ezért minden támogatásra nagy szükség van. Az eddig elnyert pénzek alapján a régióban minden kistérségnek átlagban 3 és fél milliárd forint jutott, a következő években pedig ennek többszöröse várható. 2013-ig kistérségenként átlagosan mintegy tízmilliárd forint érkezhet még, és azon leszünk, hogy minél jobb pályázatokkal ezeket a támogatásokat elnyerjük mondta dr. Balogh László.
A sajtótájékoztatón arról is szó esett, hogy 2004 és a 2006 között futó Nemzeti Fejlesztési Tervben a Dél-Alföldi Régió 2900 támogatott projektje 82 milliárd forintot hozott a térségnek
A sajtótájékoztatón a Porta Egyesület illetve az Alföldi Napló képviseletében Farkas P. József főszerkesztő is kérdést intézett az ország miniszterelnökéhez. Nehezményezte, hogy például Kecskeméten vonatkozásában, több sokszáz milliós tartalommal benyújtott pályázatot semmiztek ki a bírálók (a Norvég projektre utalt) egyszerű, pitiáner formai problémák miatt. Vagyis hülyének nézték a pályázókat - akiknek előbb partnerséget ígértek. Főszerkesztőnk érdeklődött: mi zárja ki az ilyen jellegű packázást a jövőben? A kérdésre Bajnai miniszter válaszolt. Elmondta: hogy az említett Norvég Alapnál a magyar kormánynak nem hagytak beleszólás; nehézkes, körülményes és éppen ezért torz volt a bírálati periódus. Ezt a gyakorlatot a most bejelentett rendszer már meghaladta. Számos olyan új metódussal korszerűsítették a tervet, amelyet elfogad az Únió is, de a pályázók is élvezhetik a tranzparencia előnyeit. Igyekeznek segíteni is az érdeklődőknek, a korábbi gyakorlattól eltérően, hasznosan, eredményorientáltan.