Megérkezett a Karol Wojtyla Barátság Központba a következő kiállítás anyaga
A Karol Wojtyla Barátság Központ a szolidaritás és a szegények felkarolása mellett a lengyel-magyar barátság elmélyítéséért tett kezdeményezésekkel is kifejezésre juttatja névadója iránti mély tiszteletet. Több rendezvény, program és szolgálat során jutott ez az igyekezet már eddig is kifejezésre. Rendszeresen fogad a ház vendégeket, zarándokokat és turistákat Lengyelországból, és ad otthont a két nép kapcsolatát dokumentáló, erősítő programoknak. Nagy sikerrel rendezték meg például a közelmúltban azt a kiállítást, amely fotókkal dokumentálta a Kecskemét és Wadowice közötti testvérvárosi kapcsolat megszületését.
A lengyel-magyar kapcsolatok következő örömteli állomása egy igazi kuriózum lesz. Egy újabb kiállítás, amely a lublini Szentháromság-kápolna freskóit fotókon tárja az érdeklődők elé. A különleges összeállítás 36 tablóból áll. A kiállítást november 15-én, pénteken 15 órakor Marcin Sokołowski lengyel konzul nyitja meg a Wojtyla Barátság Központban.
A lublini várban található Szentháromság-kápolna Lengyelország egyik legértékesebb középkori emléke. Jagelló Ulászló orosz mesterekre bízta a gótikus kápolna kifestését, amelynek falaira bizánci hagyomány alapján készült freskók kerültek. A munkához ásványi eredetű festőanyagot használtak, amit vízzel kevertek. A mészből és vágott lenrostokból készült vakolatot kisebb részletekben vitték fel a mesterek. Egyszerre csak akkora felületet készítettek elő, amelynek a megfestésével egy nap alatt végeztek.
A lublini freskók jelentőségét növeli, hogy Lengyelországban egyedüliként maradtak csaknem teljesen épségben. Ez részben annak köszönhető, hogy hosszú ideig pihentek vakolat és mészréteg alatt, és csak a XIX. század végén fedezte fel őket teljesen véletlenül Jozef Smolinski festő. Ezt követően restaurálták és konzerválták a kivételes kincset. Ez az időszak – kisebb szünetekkel – száz évig tartott. 1995-ben a brüsszeli Európai Bizottság felismerte a lubini festmények értékét és jelentőségét, és nagy összeggel hozzájárult a restaurálás befejezéséhez. Így 1997 áprilisában megnyílt a látogatók előtt Lublin gyöngyszeme.
A szemet és lelket egyaránt gyönyörködtető freskókat bemutató tárlat megnyitójára Lublinból és a Bács-Kiskun megyei lengyel településekről érkeznek csoportok a Wojtyla Barátság Központba.
A kiállítás december 15-éig látogatható.