Jöttek, főztek, győztek
Nagy sikerű könyvbemutató helyszíne volt kedden a lajosmizsei Öreg Tanyacsárda.
Elkészült a Petőfi Népe Nagy ízvadászat receptversenyéből összeállított válogatás kötete. Az ünnepi asztalnál ott ültek azok a partnereink, akik vállalták, hogy év közben lektorálják, majd folyamatosan sütik-főzik, keverik a különféle ételeket, hogy azok színes fotói is bekerülhessenek a könyvbe. A kecskeméti Három Gúnárt Csizmadia László, a lajosmizsei Geréby Kúriát Látos Lajos, a házigazda Tanyacsárdát Garaczi János ügyvezető, tulajdonos, a kiskőrösi Kurta Éttermet Németh Pál üzletvezető, illetve a Falusi Cukrászatot Falusi Béla tulajdonos képviselte.
Természetesen meghívtuk a verseny helyezettjeit is: Bihal Józsefné Kiskunfélegyházáról, Takács László Bajáról, Bodó Beatrix Kecskemétről érkezett. őket is köszöntötte a program háziasszonya, Juszkó Anita értékesítési vezető, aki egyúttal valamennyi olvasónknak megköszönte a pályázatát, s elismeréssel szólt mindazok munkájáról, akik bármilyen módon is hozzájárultak a reprezentatív kiadvány megjelenéséhez.
A díjazottaknak dr. Tóth Miklós, a Petőfi Lap- és Könyvkiadó Kft. ügyvezető igazgató adta át az ajándékot. Szerdahelyi Csaba, lapunk főszerkesztője is értékelte a recepteket. Ugyanis a nagy „családi” asztalnál elfogyasztott közös ebéd menüjét a nyertesek ételeiből készítették el a Tanyacsárda mesterszakácsai.
A könyvbemutató ünnepi asztalánál, a lajosmizsei Öreg Tanyacsárdában ott voltak a Nagy ízvadászat nyertesei, a sütés-főzésben résztvevő partnereink és a Petőfi Népe képviselői is.
Garaczi János Venesz-díjas mesterszakács, az esemény házigazdája mintegy pohárköszöntőként arról szólt, hogy a tanyacsárdának megtiszteltetés volt részt venni az idei ízvadászatban is, miközben több tucat receptet átolvasott. Szakmai értékelésében arról szólt, hogy az olvasók, a háziasszonyok kezébe ismét olyan reprezentatív kiadvány kerülhet, ami nemcsak látványos, hanem hasznosan forgatható. Ugyanis a benne lévő ételleírásokat nyugodt szívvel ajánlja kipróbálásra is. Számos finomság gyorsan elkészíthető, sőt vannak olyanok, amelyekhez kevés, nem költséges és könynyen beszerezhető hozzávalók kellenek.
A rövid könyvbemutató után a terülj asztalkámnál ülőknek a nyertes receptek alapján készített menüt szolgálták fel: Az előétel Rakott feta sajt volt. (Harmadik helyezett Bodó Beatrix, Kecskemét. Nyereménye egy késkészlet.) A csészékben Sonkás karfiollevest tálaltak. (Első helyezett Bihal Józsefné, Kiskunfélegyháza. Mosogatógépet kapott.) A főétel Fűszeres sertéscomb vele sült zöldségekkel volt. (Második helyezett Takács László, Baja. Evőeszközkészletet vehetett át.) Desszertként Angolszeletet ettünk. (Negyedik lett Agodné Csóti Mónika, Bácsalmás. Neki – miután meghívásunknak nem tudott eleget tenni – eljuttatjuk a kézi robotgépet.)
A receptverseny első három helyezettje egy fotó erejéig beengedést nyert a Tanyacsárda konyhájába, ahol a helyi mesterszakácsok elkészítették a nyertesek ételeiből összeállított ebédet.
Az édességet Falusi Béla sütötte.
A receptverseny első három helyezettje egy fotó erejéig beengedést nyert a Tanyacsárda konyhájába, ahol a helyi mesterszakácsok elkészítették a nyertesek ételeiből összeállított ebédet. Az édességet Falusi Béla sütötte.
A jó hangulatú ebéd után így nyilatkoztak a nyertesek:
Bihal Józsefné, Kiskunfélegyháza: – Ötven esztendeje, hogy rendszeresen főzök. Négyen voltunk testvérek, s édesanyám nagyon jó ételeket készített és kitűnő réteseket sütött. Tőle örököltem az alaptudományt, amit rendszeresen fejlesztek. Sok ismerősöm van, s megosztjuk a receptjeinket. A sonkás karfiollevest a menyemtől tanultam. Gondoltam, továbbadom a Petőfi Népe olvasóinak. Nagy a szakácskönyv gyűjteményem is, benne az eddig megjelent Nagy Ízvadászatok. Egyébként szeretjük az újdonságokat, a sokféle zöldséget. A kertünkben csak gyümölcs terem. Minden mást a piacon – ahol „beépített” embereim vannak – szerzek be, mert a jó étel fontos kelléke a minőségi alapanyag.
Takács László, Baja: – A főzésre az élet vitt rá. Édesanyánk baleset áldozata lett. Miután hatan voltunk testvérek, én a második nagyobb 13 évesen felvállaltam a konyhai teendőket. Mire megnősültem, már szerettem főzni. Van úgy, hogy hetente több alkalommal is rám kerül sor, attól függően, hogy mi a menü. Az alapanyagokat a feleségemmel együtt a piacon szerezzük be. Én a pörköltfélék pártján vagyok. S persze a halászlé, a busafasírt is az én reszortom. A csirkepaprikás pedig a kedvencem. A fűszeres sertéscomb vele sült zöldségekkel a nosztalgiakönyvemből való, csak Takács-fűszerezéssel. Korábban még a három gyerekünkkel együtt ültünk az asztalhoz, de ma már csak egy lakik velünk.
Bodó Beatrix, Kecskemét: – Nagyváradon születtem. A fetasajtos receptem – és még sok másik – is onnan való, azaz az ott élő keresztanyámtól. Neki olasz férje van és ez az előétel az ő közös produkciójuk. Egyébként nekem is van számos saját „találmányom”. Szeretek főzni, kísérletezgetni. Főként a rakott ételek, a zöldségesek, a pulyka- és csirkehúsosak a kedvenceim. Már több éve Kecskeméten lakunk, s velünk él a nagyi is. Tőle és a mi mesterszakácsunktól, azaz édesanyánktól is sokat ellesek, tanulok. Kozmetikusként dolgozva a vendégeimmel is szoktunk „főzni”. Aztán otthon kipróbálom, esetleg egy kis saját ötlettel kiegészítem, s máris megvan az újabb finomság.
Agodné Csóti Mónika, Bácsalmás: – Nálunk hagyomány, hogy minden vasárnap leül a család az asztalhoz, amiről soha nem hiányozhat a sütemény. Így lánykorom óta szeretek sütni. Lassan tíz éve, hogy saját – természetesen süteményes – háztartásom van függetlenül attól, hogy a két kisfiunk, Ádám és Balázs nem nagyon édesszájú. Nem sokféle édességet tudnék felsorolni, amit szeretnek. De ettől eltekintve az angolszeletet imádják. A receptjét keresztanyámtól kaptam. Már annyiszor sütöttem, hogy túlzás nélkül mondhatom, specialistája lettem. Könnyû, finom, egyszerû megcsinálni és nem is olyan drága. Nem gondoltam, hogy egyszer nyerő is lesz – mondta el telefonon Agodné.