Nehéz időszak vár a parlagfű-allergiásokra
Idén harmadszor rendeltek el parlagfű-kényszerkaszálást Göd határában egy fél hektáros területen. Az 50 ezer forintos bírság mellett a gyomnövény hatósági irtásáért négyzetméterenként 18 forintot – azaz további 90 ezer forintot – kell fizetnie a föld tulajdonosának.
A parlagfű terjedését több mint 20 éve vizsgáló szakember szerint a kényszerkaszálás és a bírság kiszabása nem oldja meg a problémát. Reisinger Péter ezért egy átfogó törvényi szabályozás kialakítását sürgeti.
A Nyugat-Magyarországi Egyetem professzora elmondta: egy mondat van a törvényben, hogy a terület használója-bérlője köteles a védekezést elvégezni és utána jönnek a szankciók. Arról, hogy hogyan kell, milyen esetek, milyen módszerek, milyen új tudományos eredmények vannak, amivel a parlagfüvet vissza lehetne szorítani, nem szól a fáma. Hozzátette: nincs, aki ezt a feladatot koordinálná és országosan összehangolná.
A tavaszi esőzések miatt a korábbi évekhez képest most még alacsony a levegő pollenkoncentrációja, a Nemzetközi Parlagfű Társaság azonban arra számít: idén októberig is elhúzódhat a parlagfűszezon. Az allergiásoknak ráadásul a tavalyinál magasabb levegő-szennyezettségre is fel kell készülniük.
Kőmíves Tamás, a Nemzetközi Parlagfű Társaság kutatóprofesszora szerint 10-15 százalékkal lehet több a parlagfű. Magyarországon 700 ezer hektárnyi területet fed egy évben parlagfű, ami egy óriási szám – tette hozzá.
A Kárpát-medencén kívül Olaszországban, Franciaországban, de már Svájcban is elterjedt a parlagfű, ezért az Európai Unió idén először két uniós pályázatot is kiírt a gyomnövény visszaszorításának érdekében.