NEM VOLT GOND KECSKEMÉTEN A HÓMENTESÍTÉSSEL, DE TÉL VAN MÉG
A Kecskemét Megyei Jogú Város kezelésében lévő úthálózatot 246 kilométer burkolt, 336 kilométer burkolatlan út, 40 kilométer kerékpárút és 67200 négyzetméter közjárda alkotja, s ezen felül a város gondoskodik a további 13000 négyzetméter felületet kitevő parkolók, valamint a 6500 négyzetméternyi buszvárók tisztán tartásáról is.
Ugyanakkor a város lakosai is kötelesek eltakarítani a havat a nem városi kezelésben lévő szakaszokon, ingatlanjaik előtt, és a síkosság-mentesítésről gondoskodni.
Az önkormányzat az ingatlanok és közterületek tisztántartásáról és az egyes közszolgáltatások kötelező igénybevételéről szóló 54/1996. (XII. 23.) számú rendeletben határozta meg ezzel kapcsolatosan a tisztántartás szabályait.
A Rendelet az ingatlant övező járdaszakaszok tekintetében a tulajdonost - amely fogalomba az ingatlan tulajdonosa, kezelője, tartós használója, bérlője, illetőleg haszonélvezője tartozik - kötelezi a hó- és síkosság-mentesítésre. Az Önkormányzat a közúti közlekedésről szóló törvényben foglalt közútkezelői kötelezettségének teljesítéséről szerződéses partner igénybevételével gondoskodik. E szerződés része a "téli feladatterv", amely fontossági sorrendet határoz meg a közúthálózat megtisztítására.
Az önkormányzat ezen feladatát aktuális partnerein keresztül hosszú idő óta jelentős - évente 100 millió forintos nagyságrendű - ráfordítással, az elérhető legnagyobb gondossággal hajtotta végre, és a jövőben is változatlanul erre törekszik.
A megfelelő színvonalú síkosság-mentesítés megvalósítása mellett a városvezetés kiemelt figyelmet fordít arra is, hogy ez a tevékenység a legminimálisabb környezeti terhelést eredményezze. Ezért a jégmentesítésre szolgáló ipari só csak indokolt mennyiségben és mértékben használható fel, nedvesített gépi kiszórással a Bethlen és a Kuruc kőrúton, a Kiskörúton, a sugárutakon a Nagykörútig, valamint a helyi menetrend szerint közlekedő buszjáratok útvonalain, kivéve azokat az eseteket, mikor az ónos eső miatt városszerte szükséges lehet a sózással történő síkosság-mentesítés.
A hó- és síkosság-mentesítést ellátó szerződéses partner kiválasztása során egyebek mellett fontos szempont volt a már elérhető korszerű helymeghatározó eszközök (GPS) alkalmazási feltétele is, amely lehetővé teszi a feladatot ellátó járműegység tartózkodási helyének és időpontjának pontos rögzítését, így a feladatellátás ellenőrzését, ami egyben bizonyítási eszközül is szolgálhat esetleges későbbi viták elkerülése érdekében, akár egymás közti elszámolásban, akár harmadik féllel kapcsolatos peres ügyekben.
Az ingatlantulajdonosok kötelezettségén kívül eső gyalogos felületek megtisztítására az önkormányzat további erőket mozgósított. A városi közintézmények környékének tisztántartására, külön erre a célra felvett húsz közmunkást alkalmaznak, és ezzel az Önkormányzat a közlekedés színvonalának javítása mellett számos esetben munkalehetőséget is biztosított.
Ugyanakkor mind a gyalogosan, mind a gépjárművekkel közlekedőknek figyelembe kell venniük a téli időjárási viszonyok közepette megváltozott körülményeket. A legnagyobb gondossággal sem biztosítható, hogy valamennyi burkolt útfelület teljesen csúszásmentes, nyári viszonyoknak megfelelő állapotú legyen. Éppen ezért hangsúlyozottan figyelmébe ajánljuk a gyalogosan és a járművel közlekedőknek egyaránt, hogy mindig az időjárási körülményeknek megfelelően, az útviszonyokhoz igazodva közlekedjenek.