Önmegsemmisítő szatyor
Olyan plasztikzsákot talált fel egy francia szakembercsoport, melynek élettartama szabályozható, és képes mintegy felszámolni magát.
Gazdaságos, könnyű, vízhatlan, ellenálló
nehéz nélkülözni! A nejlonszatyor gyorsan elárasztotta mindennapi életünket. A fogyasztók 80%-a által szemetes-zacskónak újrahasznosított termék minden évben sok kritikát kap környezetvédelmi szempontból, hiszen például Franciaországban több, mint 15 milliárd nejlonzacskót használnak fel évente! Ebből vajon mennyi kerül a természetbe?
A problémának tudatában lévő műanyag-gyártók az erőteljes kritikákra válaszul új, környezeti szempontból elfogadhatóbb megoldásokon dolgoznak.
Így a francia Sainte Sigolčne en Haute-Loire ipari park 12 cége 2002-ben egy kutatási programba kezdett, amely mára a néosac ("új szatyor") megalkotásához vezetett : egy új nejlonszatyor, amely magától eltűnik (ha a természetben hagyjuk), de szép jövő elé néz (ha beváltja a hozzá fűzött reményeket).
A néosac akcióban
A biológiailag lebomló szatyor a becslések szerint három hónap alatt szétesik a fény, az oxigén és a meleg hatására, majd teljesen eltűnik, ahogy a mikroorganizmusok felveszik a megmaradt anyagokat. A lebomlási folymat csak vizet, szén-dioxidot és biomasszát eredményez, így semmilyen, a talajra, a növényekre, vagy az állatvilágra káros anyag nem keletkezik.
A varázsrecept szerint a polietilénhez elő-lebontó anyagok, stabilizátorok és ásványi anyagok keverékét adják, amely lebomló és biológiailag feldolgozható anyaggá változtatja a polietilént.
A logója alapján felismerhető szatyor éppen jókor érkezett Franciaországban, hogy kiegészítse a már megkezdett, a szatyrok fizetőssé tételét célzó intézkedéseket. Az áruházak képviselői 2003 novemberében javasolták, hogy három év alatt 25%-al csökkentik a Franciaországban forgalomba kerülő szatyrok mennyiségét. A vállalások után egy év alatt 15%-os csökkenést sikerült elérni a becslések szerint.
Forrás: Laurent Mignaux, emeddiat